reklamı kapat

Dünyaca Ünlü Web Tarayıcısından Kripto Para Güvenlik Hamlesi

Dünyaca ünlü web tarayıcısı Mozilla kripto para kullanıcılarını koruyacak güvenlik hamleleri gerçekleştirdi.
10:00
12 Şubat 2019

Tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren internet tarayıcısı Mozilla kripto para kullanıcılarının güvenliğini göz önünde bulunduruyor. Mozilla tarafından uygulanan yeni güvenlik önlemlerinin ardından tarayıcıda casus kripto para madenciliği ve parmak izi ile ilgili süreçler güvence altına alınacak. Tarayıcıya uygulanan bir kod sayesinde kullanıcıların casus madencilik (cryptojacking) ve parmak izleri kullanılarak yapılan bazı yasa dışı eylemlerden korunmaları sağlanacak.

Casus Madencilik

Casus madencilik (cryptojacking) kripto para dünyasının yakından tanıdığı bir terim. Kullanıcıların bilgisayarlarının işlemci güçlerini kullanan kötü niyetli kişiler buradan elde ettikleri hesaplama gücüyle izinsiz bir şekilde kripto para madenciliği yapıyor. Bu sürece cryptojacking deniyor. Mozilla ekibi tarayıcıya uygulanacak bir dizi güncellemeyi geçtiğimiz günlerce kullanıcılarla paylaştı. Bu güncellemelerin ardından kullanıcıların casus madenciliği faaliyetlerinden de korunması hedefleniyor.

Geçmişte milyonlarca bilgisayar casus madencilik faaliyetlerine karıştırıldı. Hatta zaman zaman devlet kurumlarındaki bilgisayarların dahi bu amaçlar doğrultusunda yasa dışı olarak kullanıldığına şahit oluyoruz. Ancak yetkililer bu suçla savaşmak için ellerinden geleni yapıyor. Mozilla gibi teknoloji devlerinin aldığı önlemler de bu konuda oldukça etkili olabilecek cinsten.

Parmak İzleri

Her bireyin kendine özgü fiziksel bir parmak izi bulunuyor. Bu parmak izlerimiz biometrik olarak devletler tarafından saklanıyor ve gerektiğinde bu verilerden faydalanılıyor. İnternet ortamında da bir şahsiyet ortaya koyduğumuz düşünülürse burada da parmak izlerimizin bulunduğu söylenebilir. Kısaca ifade etmek gerekirse, kullanıcıların ziyaret ettikleri siteler ve gerçekleştirdikleri faaliyetler dijital parmak izlerini meydana getiriyor. Bu verilerin kullanıcıların izni olmadan kullanılması da suç. Mozilla son güncellemelerle bu konuda da önlem aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.