X


İş Bankası, Blockchain Teknolojisi İle İlgili Bir İlke İmza Attı!

İş Bankası'ndan bir ilk!
16:25
27 Mayıs 2021

Türkiye’nin önde gelen bankalarından Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisinde yine bir ilke imza attı. Türkiye İş Bankası tarafından yayınlanan basın açıklamasına bakıldığında, İş Bankası’nın dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası olduğu görülüyor.

Türkiye İş Bankası, Blockchain İle Ödeme Garantisi Sundu

İş Bankası tarafından yapılan açıklamada süreç şu şekilde aktarıldı:

“Geçtiğimiz yılın Mayıs ve Kasım aylarında pilot ortamda yapılan iki işlem ile blockchain teknolojisini test eden İş Bankası’nın gerçekleştirdiği bu son işlem, Türkiye’de blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen ilk canlı dış ticaret işlemi olma özelliği taşıyor. Almanya ve Türkiye arasındaki bu İşlem, aynı zamanda uluslararası “Marco Polo” platformunun ödeme garantisi modülünde yapılan ilk işlem oldu.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Marco Polo platformunu kullanan ve akıllı kontratlara dayalı bir işlem yapan İş Bankası, işleme finansal garanti sağladı ve ithalat sürecinin geleneksel yöntemlerin yanı sıra blockchain gibi devrimsel yöntemlerle de ilerletilebileceğini kanıtladı.

Şimşek: Fiziksele Dayalı Ödeme Şekillerinin Önemi Azalıyor

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“2020 yılında gerçekleştirdiğimiz iki pilot işlemden sonra şimdi de canlı ortamda blockchain teknolojisi ile dış ticaret işlemini başarıyla tamamladık. Artık fiziksel evraklara dayalı ödeme şekillerinin önemi azalıyor; verilerin eşleşmesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine duyulan ihtiyaç artıyor.

Biz de her alanda müşterilerimize inovatif ve katma değerli çözümler sunma anlayışımız çerçevesinde, blockchain teknolojisini dijitalleşme çalışmalarımızda özel olarak konumlandırıyoruz. Böylelikle, hızla değişen uluslararası ticaret ortamında müşterilerimizi geleneksel çözümlere ek olarak yeni finansal ürünlerle tanıştırmak üzere çözümler üretiyoruz”

Bankaların Kripto Para ve Blockchain’e Olan İlgisi Artıyor

İş Bankası daha önce de blockchain teknolojisine yönelik adımlar atmış ve Marco Polo ile olan işbirliğinin temellerini hayata geçirmişti. Türkiye’deki yatırımcıların yanı sıra bankalar gibi geleneksel finans kurumlarının da blockchain teknolojisine ilgi duyması, bu devrimin gerçekleşebileceğine dair beklentileri arttırıyor.

Kısa süre önce Yapı Kredi de kripto para ve blockchain ekosistemini ilgilendiren önemli bir adım atmıştı. Yapı Kredi, mobil ile 7/24 kripto para borsalarına transfer yapılabileceğini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar