Uniswap Üzerindeki İşlem Ücretleri, Bu İki Güncelleme İle Sert Düşebilir

Uniswap v3'e, Arbitrum desteği geliyor.
17:11
27 Mayıs 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum (ETH) ağı tabanlı merkezsiz kripto para borsası Uniswap, büyük bir karar aldı ve resmen düğmeye bastı.

Uniswap V3, Arbitrum’u Seçti

Uniswap topluluğu tarafından yapılan oylamada, Uniswap V3‘ün ikinci katman ölçeklenme çözümü Arbitrum kullanıp kullanmaması masaya yatırıldı. Uniswap geliştiricisi Hayden Adams konu hakkında yaptığı açıklamada 41,35 milyon UNI ile Arbitrum kullanımına evet oyu verildiğini, 0 UNI ile ise hayır oyu verildiğini vurguladı. Yani Uniswap için Arbitrum güncellemesi açık ara farkla kabul edildi.

Adams, bunun devamında yaptığı duyuruda ise oylama sonucunda Uniswap V3’e Arbitrum entegrasyonu yapacaklarını belirtti. Çalışmaya şimdiden başladıklarını belirten Adams, gelişmelerin yakın zamanda duyurulacağının da sinyalini verdi.

Optimism ve Arbitrum, Gelecek Vaat Ediyor

Arbitrum, 2019 yılında 3,7 milyon dolarlık fonlama elde etmiş ve özellikle akıllı kontratların ölçeklenebilirliğini araştıracağını ortaya koymuştu. 2020 yılının başlarında Ethereum ağındaki ilk Rollup resmen kullanıma açıldı. Arbitrum, Ethereum ağındaki işlem ücretlerini 55 kata kadar düşürebildiğini iddia ediyor.

Uniswap V2 üzerinde testler gerçekleştiren Arbitrum ekibi, Ethereum ağında saniyede 7 işlem yapılırken Uniswap V2 üzerinde aynı ücret karşılığında 390 işlem yapıldığını aktardı. Buna ek olarak kısa süre önce duyurulan ve Uniswap’in kullanacağı belirtilen Optimism de Uniswap için işlem ücretlerinde büyük bir değişime kapı aralayabilir.

Şubat ayında 25 milyon dolarlık fonlama elde eden Optimism, normalde mart ayında kullanıma açılacak gibi planlansa da teknik aksaklıklar yüzünden temmuz ayına ertelendi. Şimdi de Optimism ve Arbitrum’un direkt olarak Uniswap v3 üzerinde beraber kullanılacak olması, işlem ücretlerinde büyük bir düşüşü beraberinde getirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Ayhan Doğan
    2 sene önce

    Haber gece saat. 1 de yayınlanmış söz yeni duyuriyorsunuz.

    28