X


Türkiye’de DeFi Çılgınlığı Yaşanıyor: MetaMask Verileri Açıklandı

MetaMask'ı en çok kullananlar arasına Türkiye de dahil.
16:01
27 Mayıs 2021

Türkiye’nin özellikle son 3 senede kripto para sektörüne gösterdiği ilgi, ülke sınırlarını aşmış durumda. Önde gelen birçok kripto para borsasının trafik kaynaklarına bakıldığında üst sıralarda yer alan Türkiye, şimdi de DeFi sektöründe benzer sonuçlar alıyor.

Türkiye’deki DeFi Çılgınlığı Sürüyor

Merkezsiz finans sektörünün Türkiye içerisinde çok popüler olduğu kanısına aslında sadece Twitter’daki gönderilerin bazıları takip edildiğinde bile varılabilmekte. Özellikle son dönemde DOGE klonu birçok kripto para projesinin rekor yükselişler elde etmesi ve Binance Smart Chain’in farklı fırsatlar sunması, yatırımcıları bu alana çekti.

MetaMask’ın nisan ayındaki ağ trafiği verilerine bakıldığında da Türkiye’nin bu konudaki ilgisinin kanıtlandığı görülüyor. MetaMask’ın nisan ayında 4,69 milyon ziyaretçi aldığı görülüyor. Liderliğe oynayan dört ülkenin ise ABD, Çin, Türkiye ve Tayland olduğu görülmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

MetaMask’ın Nisan Ayı Verileri, Türkiye’ye İşaret Ediyor

ABD kaynaklı ziyaretçilerin oranı %15,41, Çin kaynaklı ziyaretçilerin oranı %7,39, Türkiye kaynaklı ziyaretçilerin oranı %4,12 ve Tayland merkezli ziyaretçilerin oranı ise %3,12 olarak açıklandı. MetaMask, DeFi sektörüne olan ilgiyi %100 oranında doğru vermese de bunun en popüler kripto para cüzdan uygulamalarından birisi olduğu biliniyor.

Colin Wu tarafından aktarılan bilgilere göre ise Çinli yatırımcıların büyük bir kısmı TokenPocket kullanıyor ve MetaMask kullananların sayısı azınlıktan. Bu durumda Çin’in DeFi trafiği konusunda aslında ABD’yi geçmesi muhtemel gözüküyor. Yine de Türkiye’nin bu bağlamdaki üçüncülüğü, değişecek gibi gözükmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar