IMF Baş Ekonomistinden Kripto Para Yorumu: Yasaklamak Bir Seçenek Değil!

Kripto para birimlerini yasaklamanın IMF'in bir seçeceği olmadığını söyleyen yetkili, merkeziyetsiz yapıları nedeniyle bu varlıkları yasaklamanın önünde pratik engellerin olduğunu dile getirdi.
11:30
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uluslararası Para Fonu (IMF) Baş Ekonomisti Gita Gopinath, 15 Aralık Çarşamba günü kripto para birimlerinin durumu hakkındaki görüşlerini paylaştı.

IMF Baş Ekonomistinden Küresel Sözleşme Çağrısı

Gita Gopinath, dijital para birimlerinin gelişmekte olan piyasalar için bir zorluk olduğunu kanıtladığını ve katı düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Ancak kripto para birimlerini yasaklamanın IMF’in bir seçeceği olmadığını ifade eden Gopinath, merkeziyetsiz yapıları nedeniyle de bu varlıkları yasaklamanın önünde pratik engellerin olduğunu dile getirdi.

Gopinath, ayrıca sermaye girişleri ve döviz ile ilgili diğer konulara da değindi. IMF Baş Ekonomisti, koordineli bir yaklaşım çağrısında bulundu:

“Kripto para birimlerinin gelişmekte olan piyasalar için özel bir zorluk olduğunu düşünüyorum. Kripto para birimleri, gelişmiş ekonomilere kıyasla gelişmekte olan piyasalar için daha ilgi çekici görünüyor. Bununla birlikte, gelişmekte olan piyasalarda döviz kuru kontrolleri, sermaye akışı kontrolleri vardır ve kripto para birimleri bunu etkileyebilir. Pek çok borsa açık denizde ve herhangi bir ülkenin düzenlemelerine tabi değil. Küresel bir sözleşmeye ihtiyacımız var. Çünkü hiçbir ülke bunu tek başına yapamaz.”

IMF’in El Salvador Eleştirisi

IMF, ayrıca yakın zamanlı bir bildirisinde El Salvador’un Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan etmesinin ülkenin finansal istikrarı açısından bir risk oluşturabileceğini ifade etti. Bitcoin’deki fiyat oynaklığına dikkat çeken IMF, tüketicinin korunması açısından bir takım problemlerin baş gösterebileceğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar