reklamı kapat

IKEA’dan Ses Getirecek Ethereum Hamlesi!

IKEA İzlanda, Ethereum (ETH) ağı tabanlı fatura kesti!
15:00
3 Ekim 2019

Dünyanın en büyük mobilya firmalarından birisi olan IKEA‘nin İzlanda birimi, yakın zamanda Ethereum (ETH) blockchain ağı tabanlı bir fatura kesti ve aslında büyük bir adıma imza attı.

Ethereum Ağında E-Para Devri Başlıyor

İşlem direkt olarak IKEA tarafından değil, ABD merkezli blockchain şirketi Tradeshift aracılığıyla gerçekleştirildi. Fintech şirketi Monerium da bu işlem için aracı oldu ve İzlanda’nın itibari para biriminin dijitalleştirilmiş bir versiyonunu Ethereum blockchain ağında oluşturdu.

Tradeshift kurucu ortağı Gert Sylvest konu hakkında yaptığı açıklamada hükümetler tarafından düzenlenen programlanabilir paranın, e-ticaret ödemeleri için büyük bir girişim olacağını açıkladı ve bunların akıllı kontratlarla beraber çalışabilme özelliğinin oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

İzlanda tarafından geçtiğimiz yıl kabul edilen yasa tasarısı sayesinde mümkün olan bu işlem, ülkenin itibari parasının dijitalleştirilebilmesini sağlamıştı. Monerium CEO’su ve kurucu ortağı Sveinn Valfells ise konu hakkında şunları ifade etti:

”Volatil olan kripto para birimlerinin aksine, e-para aslında nakit paranın dijital alternatifi olduğuun kanıtladı ve bu aynı zamanda regüle edilen bir varlık konumunda. Akıllı kontratlarda programlanabilir e-para kullanmak yeni bir ödeme kategorisi olarak ortaya çıkacak.”

Monerium İzlanda içerisinde yapılan işlemin başarılı olmasından sonra Avrupa içerisindeki diğer ülkelere de açılacağını ifade etti. IKEA İzlanda CFO’su Stefan Arnason da akıllı kontratlarla sağlanan bu işlemden oldukça memnun olduğunu açıkladı.

Ethereum yeni hamlesi ile ses getirecek gibi gözüküyor ve analistler de bundan birkaç gün önce yapılan tahminlerinde ETH için yükselişin geleceğini vurgulamışlardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun