X


Hükümet Verilerini Kripto Para İle Satmaya Çalıştı, Başına Gelmeyen Kalmadı

Ukrayna hükümetine ait verileri kripto para ile satmaya çalışan hacker tutuklandı.
19:21
12 Temmuz 2020

Ukrayna’nın kolluk kuvvetleri tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, gizli hükümet bilgilerini kripto para ile satmaya çalışan bir hacker yapılan uzun takip sonrasında kıskıvrak yakalandı. Kimliği basınla paylaşılmayan hackerın direkt olarak 50’den fazla hükümet kurumunun veri tabanına erişim elde ettiği belirtiliyor.

Hükümete Ait Bilgileri Kripto Para İle Sattı

Saldırganın bu kurumların gizli verilerine ulaşmak için kullandığı yöntem ise kurum çalışanlarının kişisel mail veya bunun gibi hesaplarına erişmek olmuş. Daha sonra ilgili çalışanların hükümet kurumlarındaki bilgisayarlarında oturum açmaları, hacker için beklenen yolu aralamış. Sadece e-posta adreslerine değil aynı zamanda sosyal medya hesaplarına da erişim elde eden saldırganın fark edilmemek için hiçbir eylemde bulunmadığı belirtiliyor.

Daha sonra istediği erişimi elde eden ve verileri toplayan saldırganın hackerlara özel sitelerde veri tabanlarını parça başına 0,10 dolardan satışa çıkardığı vurgulanmakta. Polis de hackerın peşine verdiği reklamlardan ve satış ilanlarından düştü. Hackerın yaşadığı yeri bulan ve bilgisayarı ile telefonuna el koyan polis, bunların hackleme olayı için de kullanıldığını doğruladı.

Saldırganın davası başladı ve gizli bilgilerin sızdırılmasından dolayı beş yıla kadar maksimum güvenlikli hapishanede cezalandırılabileceği vurgulanıyor. Saldırganın bu verileri kaç kişiye sattığı ve ne kadar kripto para topladığı ise açıklanmadı. Geçtiğimiz günlerde buna benzer başka bir olay yaşanmış ve bir kripto para borsası hacklenmişti. Bunun saldırganı ise henüz tespit edilemedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar