X


Hong Kong Bitcoin’i Yasaklayacak Mı?

09:55
12 Şubat 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong merkezli Bitcoin exchange şirketi MyCoin‘in bir ponzi şeması şeklinde işletildiği ve yatırımcıların parasıyla ortadan kaybolduğunu duyurmuştuk. Newsbtc’ye göre,  Hong Kong’lu yöneticilerin bu olayın duyulması üzerine Bitcoin’in yasaklanması konusunu değerlendirmeye aldıkları belirtiliyor.

Meclis üyesi Leung Yiu-Chung’a göre, hükumet bu tip olayları bir kenardan izlemeyi bırakmalı ve Bitcoin’in üzerine gitmeli. Leung ayrıca, vatandaşları sadece uyarmanın yeterli olmadığını ve sirkülasyondaki bazı dijital paraların yasaklanması gerektiğini savunuyor. Diğer yandan Hong Kong Merkez Bankası da bir açıklama yaparak Bitcoin’e karşı halkı uyardı. Açıklamada Bitcoin ile yatırım yaparken dijital paraların yüksek spekülatifli doğasından dolayı ekstra dikkatli olunması gerektiği belirtiliyor.

Çin medyasına göre ise MyCoin şirketinin vaatlerine inanan ve dolandırılan  yatırımcıların paralarını geri alma umudunun olmadığı ifade ediliyor. Ayrıca MyCoin yönetiminin olay yaşanmadan bir ay kadar önce işi bıraktığı da yeni ortaya çıkan bilgilerden.

Bu tip olaylar genellikle kolay para kazanma hırsıyla gerçekleşir ve bu tarz olaylarda kripto paralar yalnızca paravan olarak kullanılır. Bu nedenle bu skandalın doğrudan Bitcoin ekosistemini etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Bitcoin ve kripto paraların Hong Kong’daki durumuyla ilgili bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

Resim: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar