X


Bitcoin Kabul Eden Şirketlerin Sayısı 100.000’i Aştı, Peki ya Sonuç?

11:02
11 Şubat 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz günlerde, Universal Air Travel Plan (UATP) ödeme ağına sahip olan 260’dan fazla hava yolu şirketi ödemelerde Bitcoin kabul edeceğini açıkladı. Bu ağa sahip UATP üyeleri arasında American Airways, British Airways ve Lufthansa gibi uluslararası devler de yer alıyor. 2014 yılında 14 milyar dolar değerinde ödeme işlemi gerçekleştiren UATP, Bitcoin ile ödeme alabilmek için servis sağlayıcısı Bitnet ile işbirliği gerçekleştirdi.

Kripto para açısından bu tip gelişmeler oldukça önemli görülüyor; fakat şirketlerin müşterilerine farklı ödeme seçenekleri sunmak istemesi, şirket tarafından Bitcoin’in benimsendiği anlamına (ne yazık ki) gelmiyor; çünkü Bitcoin ile ödeme alan çoğu şirket kripto paraları görmüyor bile, onlar sadece bankaya yatan paralarıyla ilgileniyorlar. Yine de en azından bu büyük şirketlerin adının Bitcoin ile anılması, kripto para farkındalığı konusunda elbette bir etkiye sahip olacaktır.

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan Bitpay verilerine göre, şu anda dünya üzerinde 100.000’den fazla şirket Bitcoin kabul ediyor. Peki kripto paralar ile bu firmalardan yeterince harcama yapılıyor mu? Bunun cevabı kesinlikle hayır. Bitcoin meraklıları olarak, her zaman daha fazla şirketin bu sistem içerisine girmesini istiyoruz; fakat biz kendimiz kriptolarla harcama yapıyor muyuz? Bu yazıyı okuyan kaç kişi bu zamana kadar Bitcoin ile bir şey aldı? Eminim ki, bir şeyler satın aldım diyenler oldukça az sayıda olacaktır. Çünkü Türkiye’de ve dünyadaki çoğu kullanıcı Bitcoin ve diğer altcoinleri kısa yoldan para kazanma aracı olarak görüyor ve bu bakış açısıyla işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Onlar için en önemli şey Bitcoin’in fiyatı (!) Türkiye’de kripto para işiyle uğraşan ve bu işe yatırım yapmış kaç şirket, kaç girişimci var? Bu rakam bir elin parmaklarını geçmez, ayrıca zaten bu işe girmiş ve bir proje üretmiş Türk girişimleri de topluluk olarak dışlıyoruz ve hazmedemiyoruz. Yine her konuda olduğu gibi az iş (hatta hiç iş) çok laf yapıyoruz.

Dünya’da kripto ve p2p teknolojileri almış başını giderken, bizim kafamızı kumdan çıkarıp (artık) bir proje geliştirme ve girişimde bulunma zamanımız geldi ve geçiyor. Kriptoları yalnızca kısa yoldan para kazanma aracı olarak görmeye devam ettiğimiz sürece, bu sistemin ömrü de kısa olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar