X


Göstergelerin Çatıştığı Ortamda Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Bitcoin’de teknik ve temel göstergeler tam ters sinyaller veriyor. Hangisinin dediği olacak?
19:33
10 Temmuz 2020

Son zamanlarda birçok yatırımcıları ve analistleri Bitcoin fiyat tahmini yaparken temel göstergeleri bir kenara bırakıp teknik göstergelerle ilgileniyor. Bu sebeple de kripto para piyasası iki aydır durgun olduğu için göstergeler hep düşüş işaret ediyor. Örneğin; piyasanın duyarlılığını gösteren BTC vadeli işlem piyasalarının fonlama oranı bir kez daha olumsuz sinyal veriyor.

Buna karşılık temel göstergeleri değerlendiren bir firma Bitcoin’in son derece boğa hissiyatında olduğunu ifade ediyor. Firmanın yetkilisi Mayıs ayında “Bitcoin için makro durum hiç bu kadar belirgin olmamıştı” ifadelerini kullandı.

Para Basma Politikaları

Piyasaların kripto kolu araştırma devi Weiss Ratings yaptığı son açıklama ile Bitcoin’de boğa sinyali veren 3 göstergeyi paylaştı.

Firma öncelikle merkez bankalarının sürekli para basmaya başlamasına odaklandı. Bu yılın başlarında, salgının ekonomik etkileriyle mücadele etmek için Federal Reserve son derece kolay para politikaları açıkladı. Bir veya iki açıklamada, merkez bankasının niyetlerini tanımlamak için “sınırsız” terimini kullanıldı. Weiss Crypto Ratings analistleri, Bitcoin‘in ekonomiye geleneksel para akışından yararlanacağını düşünüyor ve “Bu amaçla, son zamanlarda sadece 13 hafta içinde 2,9 trilyon dolarlık yeni kağıt para basıldı. Bu, dakikada yaklaşık 22 milyon dolara kadar çıkıyor. Tarihsel olarak, yatırımcılar kağıt paraya olan güvenlerini kaybettiklerinde güvenli bir sığınak olarak altına yönelirler. Bu sefer de Bitcoin’e yönelecekler.” ifadelerini kullandı.

Kurumsal Yatırımlar ve Stock-to-flow

İkinci olarak kurumsal yatırımlara odaklanan Weiss Ratings, Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) ürünün son haftalarda güçlü bir yatırım akışı yaşadığının altını çizdi. Bazı raporlar, tek bir fona geleneksel paralardan daha fazla kripto para girdiğini söylüyor.

Ayrıca, vadeli işlemler ve kripto fonları gibi diğer araçlarla, kurumların Bitcoin ve Blockchain yatırımlarına yöneldiği de açık. Son olarak stock-to-flow modelini değerlendiren firma, BTC’nin 70.000 dolara yükseleceği tahminine katılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar