X


Hangi Ülke Koleksiyon Amaçlı Kriptoyu Piyasaya Sürüyor?

Bir ülke Blockchain’e dayalı koleksiyon parası ile CBDC’leri test ediyor. 
17:27
10 Temmuz 2020

Litvanya’nın merkez bankası konumundaki The Bank of Lithuania, Blockchain tabanlı koleksiyon para birimi LBCOIN’i 23 Temmuz’da piyasaya süreceğini açıkladı.

Litvanya Koleksiyon Parası

Yapılan açıklamalara göre LBCOIN altı dijital token ve bir fiziksel gümüş koleksiyon paradan oluşuyor. Yani LBCOIN satın alan kullanıcılar önce bir fiziksel gümüş koleksiyon parasıyla değiştirilebilen altı dijital token seti alacak.

Bununla birlikte her token’da Litvanya’nın Bağımsızlık Yasası’nın 20 imzalayıcısından birinin yüzü olacak ve gümüş koleksiyon parası bir kredi kartına benzeyecek. Değerinin ise yaklaşık olarak 19.8 Euro olacağı ifade ediliyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Litvanya Bankası, toplam 4.000 LBCOIN, yani 24.000 dijital token ve 4.000 fiziksel koleksiyon para basacak. Bir LBCOIN ise 99 Euro yani yaklaşık olarak 110 dolar değerinde olacak.

Bir CBDC Değil

Yapılan açıklamalara bakılırsa LBCOIN Çin’in üzerinde çalıştığı gibi bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) değil. Ancak eğer başarılı olursa Litvanya CBDC’leri keşfetme konusunda büyük bir adım atmış olacak. Litvanya Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Marius Jurgilas konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “LBCOIN, merkez bankası dijital para birimlerinin potansiyelini araştırmak için önemli bir deney.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan LBCOIN, NEM genel Blockchain’i üzerine inşa edildi ve satın alındıktan sonra, bir NEM cüzdanında veya LBCOIN’in çevrimiçi mağazasındaki özel bir cüzdanda saklanabilecek. LBCOIN ayrıca hediye olarak da gönderilebilecek.

Bunların yanında merkez bankası LBCOIN’in yasal bir varlık olmadığının ve sadece koleksiyon amaçlı piyasaya sürüleceğinin de özellikle altını çizdi. LBCOIN projesinin tamamı önümüzdeki 30 ay içinde sonlanacak. Bu yüzden koleksiyoncular bu süre bitmeden dijital token’larını fiziksel bir koleksiyon parasına dönüştürmeli, hediye olarak göndermeli ya da NEM Blockchain’ine transfer etmeli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar