reklamı kapat

Kripto Borsası Kraken Önemli Rakamları Açıkladı

Kraken, 2020 Haziran Volatilite Raporu’nu yayınladı.
08:12
11 Temmuz 2020

Amerika’nın en büyük kripto para borsalarından olan Kraken “2020 Haziran Volatilite Raporu”nu yayınladı. Kripto para borsası Kraken’in yayınladığı rapora göre, Bitcoin’in (BTC) altınla olan ilişkisi azalırken S&P 500 gibi geleneksel endekslerle olan korelasyonu güçleniyor.

Bitcoin Volatilitesi

9 Temmuz’da yayınlanan raporda, Bitcoin işlemlerinde %31’lk bir işlem hacmi düşüşü olduğunun altı çiziliyor. Rapora göre hacim ve volatilitedeki önemli düşüş, Haziran’ın Şubat 2020’den b yana en sakin ay olarak geçmesin sebep oldu. Aynı zamanda bu sebeple, Bitcoin’in hisse senetleri ve altın ile olan ilişkisi de büyük ölçüde etkilenmiş ve bazı eğilimler tersine dönmüş oldu.

Araştırmacılar, Bitcoin’in altın olan 30 günlük korelasyonunun bir yıllık ortalamasının 0.24’ün altına düştüğünü ifade ediyor. Kraken Intelligence, korelasyon hareketinin Mayıs ayının ikinci yarısında bir yıllık ortalamanın 0.50’nin üzerinde sona erdiği ılımlı pozitif bir trend izlediğini belirtti.

S&P 500 ve Bitcoin

Rapora göre Bitcoin ile altının ilişkisi azalırken S&P 500 gibi geleneksel endekslerle olan ilişki git gide büyüyor. Kraken Intelligence’a göre tersine dönme eğilimi, Bitcoin’in S&P 500 ile olan ilişkisinin Haziran ayı sonunda 0,65’e kadar yükselmesine neden oldu. Analistler, aylık ortalamanın bir yıllık ortalama 0.26’dan 0.52’ye yükseldiğini belirtti.

Bunların yanında Kraken’in S&P 500 korelasyonuna ilişkin verilerinin, bu hafta başında dijital varlık borsası OKCoin tarafından paylaşılan bilgilerle çakıştığı görülüyor. OKCoin likidite müdürü Daniel Koehler yaptığı açıklamalarda, borsada BTC ve S&P 500’ün bir aylık korelasyonunda “yüksek” seviyelere tanık olduğunu ifade etmişti.

Öte yandan Haziran ayı başlarında stock-to-flow modelinin yaratıcı olan analist PlanB, Bitcoin ve S&P 500 arasındaki ağır korelasyonun Bitcoin’in fiyatını 18.000 dolara yükseltmesi gerektiğini iddia etmişti. Ayrıca PlanB yaptığı son açıklamalarda da 2020’den sonra BTC’nin piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşacağını dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.