X


Fidelity Investmen’ın, Kanada’da Spot Bitcoin ETF’i Başlattığı Duyuruldu!

Fidelity Investment'ın ETF'inin, "Fidelity Advantage Bitcoin ETF "(FBTC) olarak işlem göreceği belirtildi.
09:33
1 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Fidelity Investment’ın, Kanada’da bir Spot Bitcoin ETF’i başlattığı duyuruldu.

SEC’nin Henüz Spot Bitcoin ETF’i Onayı Yok

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2021 yılının Ekim ayında, ilk kez bir Bitcoin Vadeli ETF’ine onay verdi. SEC’nin bir Bitcoin ETF’ini onaylaması, kripto para piyasasındaki yatırımcılar tarafından uzun yıllardır bekleniyordu. İlk ETF onayının kısa bir süre ardından SEC, bir başka Bitcoin Vadeli ETF’i başvurusunu daha onayladı. SEC’nin bu ETF onayları ile birlikte çok sayıda finans şirketi, Vadeli ve Spot olmak üzere birçok ETF başvurusunda bulundu. Üstelik Bitcoin üzerinden, yatırımcıların short pozisyon alabilecekleri bir ETF için dahi başvuru yapıldı. Ancak SEC, bu başvuruları kesin bir şekilde reddetti. SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin Vadeli ETF’lerinin, Spot Bitcoin ETF’lerine kıyasla yatırımcıyı koruduğunu ve şu anda herhangi bir Spot Bitcoin ETF‘ini onaylamayı planlamadıklarını açıkladı.

Fidelity Investment’dan Kanada’da Spot Bitcoin ETF’i

ABD merkezli finans şirketi Fidelity Investment‘ın, SEC’nin Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir onayı olmamasına karşın, Kanada’da Spot Bitcoin ETF’i başlattığı duyuruldu. Fidelity Investment’ın ETF’inin, “Fidelity Advantage Bitcoin ETF “(FBTC) olarak işlem göreceği belirtildi.

Bitcoin ETF’lerinin artması ve yaygınlaşması, kripto para piyasasının daha kurumsal bir kimlik kazanmasını sağlayabilir. ETF’ler, portföylerinde lider kripto para birimi Bitcoin’e yer vermek isteyen kurumsal şirketlerin, hiçbir teknik gerekliliğe ihtiyaç duymadan kripto varlığa yatırım yapmasını sağlar. Burada yatırım yapan söz konusu şirketler, kripto varlığa doğrudan yatırım yapmazlar, yalnızca varlığın fiyat hareketlerinden etkilenirler. Bu da, daha çok sayıda şirketin, kripto para yatırımı yapabilmesine imkan tanır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar