reklamı kapat
  • BTC  :  35.911,53 ₺
  • ETH  :  2.214,75 ₺
  • BCH  :  3.832,06 ₺
  • XRP  :  2,16 ₺
  • NGC  :  2,15 ₺
  • BTC 35.911,53
  • ETH 2.214,75
  • BCH 3.832,06

Federal Seçim Tarihindeki En Büyük Bitcoin Bağışı

12 Şubat 2018
  • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya

Missouri eyaletinden cumhuriyetçi aday Austin Petersen, bugüne kadar federal seçimlerde gerçekleşen en büyük Bitcoin bağışını topladı. Toplanan bağışın değeri ise yaklaşık olarak 4.500 dolar civarında.

Cumhuriyetçi Senato adayı Petersen’ın seçim kampanyasına yapılan bu yüklü Bitcoin bağışı beraberinde kripto para birimlerinin şeffaflık sebebiyle siyasi bağışlarda kullanılıp kullanılamayacağı tartışmalarını da getirdi.

Petersen’ın kampanya yardımcısı şunları söyledi:

“Bence kampanya finansmanı açısından çok daha fazlasını göreceğiz. Austin, kendi para birimimiz söz konusu olduğunda bile piyasa rekabetinin hayranıdır. Bizimde kripto paraları kullanmamız, değerlerindeki yükselişle beraber çok zekice bir adım olacak.”

Bitcoin, Yeni Siyasi Para Birimi mi?

Bu büyük hamle, kampanya bağışları için yeni bir yol olacak dijital para bağışlarının önünü açıyor. Bu da kripto paraların kendini göstereceği yeni bir alan anlamına geliyor.

Bununla beraber, kripto paralar ilk kez böyle bir kampanyada kullanılmıyor. 2016 yılında da Rand Paul başkanlık kampanyası sırasında Bitcoin bağışlarını kabul etmişti. Hatta 2014 yılında Jared Polis, Bitcoin kabul eden ilk kongre kampanyası olmuştu.

Ayrıca Federal Seçim Komisyonu da, seçmenlere, bağış yapanlara ve kampanya yöneticilerine kripto para varlıklarının kullanımı hakkında rehberlik yapıyor.

Kripto Paralar: Geleceğin Siyasal Bağış Birimi

Bu son gelişmenin haber değerinin olmasının asıl sebebi ise izlediği yol. Siyasiler, devlet tarafından henüz onaylanmamış, bağış yapmak isteyenleri teşvik eden ve siyasi bölünmeye izin vermeyen bu yeni yolu kabul etme konusunda oldukça hevesli görünüyorlar. Bu da Bitcoin’in giderek olgunlaştığının bir göstergesi olarak yorumlanabilir.

Ayrıca oluşan yeni yatırım sınıfıyla beraber kripto para zenginlerinin sayısı da giderek artıyor. Bu da kripto para zenginlerinin “popülaritesini” arttırıyor. Yani bu yeni zenginler, ileride siyasi partiler için olası bir bağışçıya dönüşebilir.

Bununla birlikte bu gelişmelerin, kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisi hakkında, kanun yapıcıların ilerlemesine yardımcı olacağını düşünen büyük bir kesim de var. Siyasetçiler, kripto paraları bağış olarak kabul etmeye devam ettikçe, genel politikaların gelişmesi ve yürürlüğe koyulması yönündeki taleplerin karşısında daha esnek bir siyasal sınıf oluşmaya başlayacaktır.

Kaynak: CCN.com
ETİKETLER
loading...