reklamı kapat
  • BTC  :  35.911,53 ₺
  • ETH  :  2.214,75 ₺
  • BCH  :  3.834,89 ₺
  • XRP  :  2,16 ₺
  • NGC  :  2,15 ₺
  • BTC 35.911,53
  • ETH 2.214,75
  • BCH 3.834,89

Arizona Eyaleti Bitcoin’i Kabul Etmeye ve ICO’ları Düzenlemeye Hazırlanıyor

12 Şubat 2018
  • Deniz PekerDeniz Peker

Arizona, vergi ödemelerinde Bitcoin kabul eden ilk ABD eyaleti olmaya hazırlanıyor.

Bitcoin ile vergi ödemesi yapılmasını planlayan yasa tasarıları devlet meclisinde görüşülüyor. Hatta bu tasarılardan birisi hali hazırda mali komiteden geçmiş durumda. Aynı zamanda ICO’ları düzenleyen yasa tasarısının ilk sunumu da yakın bir zamanda gerçekleşecek. Arizona eyaleti attığı bu adımlarla, kripto paralar için iyi bir yer olacağının sinyallerini veriyor.

Sinyaller

Bitcoin’i ve diğer kripto paraları ödeme sistemi olarak tanımayı amaçlayan yasa tasarıları, Arizona Yasama Meclisi’nde görüşülmek üzere hazırlanıyor. Bu tasarılardan iki tanesi, (SB1091 ve SB1145), gelir vergisi ödemelerinin kripto para ile yapılabilmesine imkan tanıyor. (Tasarılardan biri kabul edildi, diğeri görüşülmeye devam ediyor.) Ayrıca başka bir tasarının da (HB2601) ICO’ları düzenlemesi bekleniyor. Temsilcilerin ilk sunumu 2 Haziran’da yapılacak. 2.sunumun ise bundan bir ay sonra gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

Temsilci Jeff Weninger, Fox News’a, “Amerika’da ki herkese, kripto paraların ve blockchain teknolojisinin yönünü Arizona’ya çevireceğinin sinyalini gönderiyoruz.” dedi. Ayrıca Weninger, 5 ila 10 yıl içerisinde kripto para teknolojisinin dünyayı değiştireceğine inanıyor.

Weninger, kendisinin de destekçisi olduğu ve komiteden geçen yeni yasanın, insanların fiziksel cüzdanlarını açmadan ödeme yaparak hayatlarını kolaylaştıracağını ifade ediyor. Weninger; “Gece yarısı, evdeyken ve televizyon seyrederken bunu yapabilmek… Bence gelecekte bu konu hakkında tek bir tereddüt kalmayacak.” diyor.

Artılar ve Eksiler

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kripto para cüzdanlarının aktif kullanıcı sayısı 5,8 milyona kadar çıktı. Phoenixli bir iş adamı olan Jack Biltis de aktif kripto para cüzdanı kullanıcılarından birisi ve geleceğin bu yönde olacağına inanıyor. Fox’a verdiği röportajda şunları söylüyor:

“Biz çalışanlarımıza maaşlarını bitcoin şeklinde alma seçeneği sunuyoruz.”

TAG Employer Services’ın sahibi olan Biltis, kripto para teknolojisinin şimdiki verimsiz kredi kartları ve bankacılık sisteminin yerini alacağına inanıyor. Kripto paralar ile ucuz ve hızlı transferler mümkün olduğunu düşünen Biltis, Arizona’nın bu gibi teknolojik gelişmeleri teşvik eden bir eyalet olmasını da istiyor.

Kripto para kullanarak vergi ödeme fikrinden o kadar emin olmayanlar da var. Arizona Eyaleti Senato Azınlık Lideri Steve Farley, tüm vergi mükelleflerinin bitcoin’in uçucu yapısından dolayı risk altına gireceğini düşünüyor. Yetkili, yeni yasanın uygulanması durumunda, kripto paraların değişimlerinden devletin sorumlu olacağı konusunda da uyarıda bulunuyor. Farley, yasa tasarısında yapılan bu değişikliğin, bazı özel çıkarlara avantaj sağladığını iddia ediyor. Ayrıca Farley, mükelleflerin resmi para cinsinden ödeme yapması gerektiğini düşünüyor. Konuyla ilgili ise şunları söylüyor:

“Bence Amerikan Doları vergi ödemek için yeterince iyi. Vergi ödemek isteyen herkes için de yeterince iyi olması gerekiyor.”

Jack Biltis, “İnternet konusundaki her şey, başlangıçta korkutucu ve heyecanlıdır. Dünya önümüzdeki 20 sene içerisinde çok farklı olacak. Gelecekte başarılı olacak insanlar şu andan itibaren kripto para teknolojisini benimsemeye başlayanlardır.” diyor.

İlk Olacak

Çoğu ABD Eyaleti kripto para birimlerini düzenlemek için henüz kapsamlı bir yasa tasarısı oluşturmadı; fakat bazıları olumlu adımlar attı.

Eğer kabul edilirse, Arizona’da ki vergi düzenlemeleri, ülkenin bu konuda attığı ilk kanuni adım olacak. Benzer bir mevzuat, iki yıl önce New Hampshire’da, Phoenix Senatosu Azınlık Lideri’nin dile getirdiği endişeler sebebiyle reddedildi. Eğer Arizona önerilen değişiklikleri onaylarsa, önümüzdeki 2 sene içerisinde bitcoin ile vergi ödemesi kabul edilmeye başlanılabilir.

Kaynak: Bitcoin.com
ETİKETLER
loading...