X


Facebook, Kripto Para Projeleri Olan “Diem” İçin, İnsanların Güvenini Talep Etti!

Sosyal medya devi Facebook tarafından geliştirilen kripto para projesi "Diem'e" yapılan eleştirilere, şirket tarafından açıklama geldi. Facebook, kullanıcıların güvenini talep ediyor.
15:35
18 Eylül 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Facebook’un kripto para birimi projesi “Diem’in” ortak yaratıcılarından olan David Marcus,  proje hakkında konuştu ve kullanıcıların güvenlik veya gizlilik konusunda endişelenmelerine gerek olmadığını söyledi. Ancak Facebook’un güvenlik konusunda da gizlilik konusunda da itibarı yerlerde. Marcus, her ne kadar şansı düşük olsa da, insanları ikna etmeye çalışmaktan geri durmuyor. Hatta son röportajında, insanlara Diem’e bir şans vermeleri konusunda yalvardığını söylüyor.

Facebook, Ona Güvenmenizi İstiyor

Yahoo Finance’e konuşan Marcus, kullanıcılara Diem’in ve Novi cüzdanının güvenli olduğunu ve kullanıcıların güvenini hak ettiğini söyledi. Üstelik bu projede verilerin, Facebook’un kullandığı reklam modeline benzer bir sistem ile reklamlar için kullanılmayacağını da, kendince garanti etti.

Marcus, Diem altyapısının başlangıçtan itibaren finansal ve sosyal verilerin “karışık” olmasını önleyecek şekilde tasarlandığına dikkat çekti. Bu şekilde, kullanıcıları üzerinde farklı kategoriler arasında veri tutan tek bir varlık üzerinde herhangi bir uyuşmazlık olmayacağını da ekledi:

“Temelde Diem’i tasarlarken, doğru bir şekilde geliştirmek adına çok çaba harcadık. Finansal verileriniz, sosyal verilerinizle karıştırılmayacak.”

Marcus, insanların bir şans vermesi halinde bu şüpheciliği kırabileceklerini umuyor. Geçmişteki skandalları da göz önüne aldığında Marcus, bunun uzun bir zaman alacağını kabul ediyor:

“İlerleyen süreçlerde, zaman içerisinde insanların güvenini kazanmayı planlıyoruz. Ama bunun uzun bir yol olduğunun da farkındayız. Bu kolay olmayacak, bu sebeple çok çalışıyoruz.”

Kullanıcı Yorumları Negatif

Sosyal medya hakimiyeti söz konusu olduğunda, Facebook bu işte bir numara olarak gösteriliyor. Genel itibariyle yaşı büyük kullanıcılar tarafından kullanılan bir sosyal medya platformu olarak anılsa da, Facebook hala milyarlarca aktif üyeye sahip. Bu verilere bakıldığında, Diem’in potansiyel kullanıcı tabanı, neredeyse tüm diğer kripto paralardan daha fazla. Trend analizine göre Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya, en çok kullanıcı sayısına sahip ülkeler olarak sıralanıyor. Her yıl yüksek sayıda yeni kullanıcıyı kendisine çeken Facebook’un, sosyal medya hakimiyeti konusunda, durdurulması pek mümkün gözükmüyor.

Bununla birlikte, Diem ile ilgili yapılan kullanıcı yorumları pek de pozitif değil. Kullanıcı kitlesinin %100’ünü temsil etmemekle beraber, çoğu kullanıcı proje ile ilgili negatif eleştiriler yapıyor. Marcus’un finansal ve sosyal verileri ayırma konusundaki açıklamasına rağmen, bir kullanıcı şunları söyleyerek projeye şüpheyle yaklaştı:

“Şimdi de tüm satın alma işlemlerimizi takip edecekler. En iyi ihtimalle, insanların neyi nereden aldığına ilişkin verileri ilgili şirketlere satacaklar.”

Sonuç olarak, Facebook’un kripto para ekosistemine dahil olmak istemesi anlaşılabilir. Ancak insanların düşüncelerini değiştirip güvenlerini kazanmak, Facebook için hiç de kolay bir iş değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar