reklamı kapat

Ethereum’un ”Akıllı” Rekabetçileri

15 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Ethereum’un akıllı sözleşmeler adına öncülük ettiğini söyleyebiliriz. Ethereum topluluğu ve projesi birçok güvenlik sorunu ile karşılaştı ve hatta bir seferinde Blockchain üzerindeki yoğunluktan dolayı duraksama yaşadı. Geçtiğimiz günlerde 34 bin akıllı sözleşmede güvenlik açığı bulunması neredeyse Ethereum’un başına büyük bela açacaktı. Ancak Ethereum tüm bunların üstesinden geldi ve liderliğini korumaya devam etti.

Şu anda kripto dünyasında Ethereum’un akıllı sözleşmeler adına başlattığı furyayı ileriye götürmeye çalışan önemli projeler bulunuyor. Bu projelere göz atalım.

Zilliqa (ZIL) akıllı sözleşmeleri kullanan projelerden. Zilliqa aynı zamanda Crypto-Kitty vakasında yaşanan sıkışmaya da sharding (bölünme) önerisi sundu. Sharding madenci ağını parçalara bölerek işlemlerin paralel şekilde çalışmasını sağlıyor. Böylece ağ büyüdükçe işlem sayısı da onla beraber büyüyebiliyor. ZIL son zamanlarda iyi bir ivme yakaladı ve bir ay önce 0.038 dolardan işlem görürken şu anda %326 artış göstermiş durumda ve 0.162 dolardan işlem görüyor.

EOS piyasa değeri giderek artan ve akıllı sözleşme kullanan platformlardan. EOS’un haziran ayı başlarında ana ağı yayımlanacak. Geçtiğimiz haftalarda piyasa değeri sıralamasında 5. sırayı almıştı. EOS takipçileri tarafından ana ağın yayınlanmasıyla birlikte çok daha yüksek değere ulaşması bekleniyor.

NEO Ethereum hakimiyetini sarsabilecek 3. proje. NEO’ya avantaj sağlayan bir özelliği ise geliştiricilerin yeni bir programlama dili öğrenmesine gerek kalmaması. Geliştiriciler C#, Java ya da ana akım diğer programlama dillerinde geliştirme yapabiliyor. NEO fiyatı 15 Ocak’ta 192 doları görmüştü. Bu yazının yazıldığı sıralarda 68 dolardan işlem görüyor.  NEO son dönemde NNS geliştirmesiyle dikkat çekti.

Listenin en az bilineni ise IOStoken (IOST). IOST’ı önemli yapan özelliği Zilliqa gibi hem akıllı sözleşmelerde sharding sunması hem de düşük ağırlıklı programlamasıyla mobil cihazlarda çalışabilmesi. Bu aynı zamanda IOST’un IOTA’nın rakibi olduğu anlamına da geliyor. IOST şu anda 10 cent’in altında işlem görüyor.

Ethereum akıllı sözleşmelerde öncü ve saygınlığı yüksek bir platform. Ancak rekabet eden projeler kripto dünyasında her geçen gün kabul görüyor ve gelişim gösteriyor. Tabii ki bir şey söylemek için erken, sadece zaman bize bu projelerin piyasa üzerindeki etkilerini gösterebilir.

Kayank: ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.