Zilliqa (ZIL) Nedir? Nereden Alınır?

Zilliqa iki yıllık bir araştırma ve geliştirme döneminden sonra kuruldu.
13:00
11 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının yeni yolcularından Zilliqa dünyanın en yüksek çıktılı Blockchain platformu olarak tanımlanıyor. Ölçeklendirmeye özel tasarımıyla Zilliqa Blockchain’i saniyede binlerce işlem işleyebiliyor. Zilliqa iki yıllık bir araştırma & geliştirme döneminden sonra kuruldu.

Zilliqa Nedir?

Zilliqa altyapısında kullanılan Sharding (veritabanının yatay bölünmesi) sistemi ve yenilikçi protokol sayesinde ağ genişledikçe işlem hızları artıyor. Daha açık bir ifadeyle, ağdaki madenci sayısı arttıkça işlem hızları artıyor. Güvenli verilerle oluşturulmuş merkezsiz uygulamalara özel olarak geliştirilen Zilliqa aynı zamanda makineli öğrenme ile finansal algoritmaların ölçeklenmesini sağlayan bir altyapıya sahip.

Zilliqa Nasıl Çalışır?

Zilliqa, günümüzde diğer Blockchain projelerinin ötesinde işlem hızı gerektiren merkezsiz uygulamaları çalıştırmak için son derece elverişli bir Blockchain platformu. Yüksek hacimli müzayedeler, şeffaf reklamcılık tedarik zinciri ve piyasanın çok ilerisinde bir hıza sahip ödeme ağı Zilliqa’nın gelecek uygulama planları arasında yer alıyor.

Peki bu merkezsiz uygulamalara ve madencilere Zilliqa ne vadediyor? Saniyede binlerce işlemin yapılmasına olanak tanıyan ölçeklendirme özelliğinin dışında Zilliqa şöyle vaatlerde bulunuyor:

  • Madencilere değişkenliğin az olduğu, düzenli toplu ödemeler
  • Ethash uyumlu madencilere katılım masraflarında indirim
  • PoW algoritmasının yalnızca tek bir noktada kullanılması, bunun sonucu olarak daha verimli enerji kullanımı
  • Doğru bir hesaplama yapmak adına farklı bütçelere sahip merkezsiz uygulama kullanıcıları için ölçülebilir güvenlik
  • Güvenli ve veri akışına elverişli akıllı sözleşmeler

Zilliqa (ZIL) Nereden Alınır?

ZIL şeklinde kısaltılan Zilliqa token’i 26 Ocak 2018’de işlem görmeye başladı. Tüm zamanlar rekorunu 10 Mayıs’ta 0,218 dolara çıkarak kıran ZIL bu yazının hazırlandığı sırada 0,004 dolardan işlem görüyor. Toplam sayısı 12,6 milyarı bulan token’lerin 9.761.006.193’ü dolaşımda. Zilliqa 48 milyon dolarlık pazar payıyla en değerli 81. kripto para konumunda. ZIL Binance borsasından temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar