reklamı kapat

HTC’den Blockchain Destekli Akıllı Telefon: Exodus

07:00
16 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Akıllı telefon üreticisi HTC kripto para ekosistemiyle ilişkili büyük bir girişimde bulunuyor.

Tayvan merkezli firma, ‘’Exodus’’ adını verdiği akıllı telefonu piyasaya sürecek. HTC Exodus’u ‘’dünyanın ilk Blockchain’e özgü telefonu’’ olarak tanımlıyor. Android sisteme sahip telefon merkezsiz uygulamalar (dApps) için özel olarak üretilecek. Ayrıca kullanıcıların kripto para cüzdanlarına ulaşmasına olanak sağlayacak ve birçok protokol ile uyumlu çalışabilecek.

HTC’nin sanal gerçeklik gözlüğü Vive’ın yaratıcısı Phil Chen Exodus’un yapımına öncülük edecek. Chen ‘’baş merkezsizleştirme yöneticisi’’ ünvanıyla HTC’nin kripto para ve Blockchain ile alakalı bütün projelerini yönetecek. Chen konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Bitcoin, Lightning Network, Ethereum, Dfinity ile Exodus uyumlu çalışabilecek. Bütün Blockchain ekosistemine destek vermek istiyoruz, önümüzdeki aylarda birçok ortaklık duyurusu yapacağız. Bir noktada mobil cihazlara özel protokollerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulacak. Son kullanıcılara en iyi Blockchain ve merkezsiz uygulama deneyimini sunmak istiyoruz. Ayrıca Exodus sayesinde kullanıcılar kendi verilerini merkezi sistemler olmadan koruma altına alabilecek. Yapmamız gereken çok fazla geliştirme var, mobil cihazların merkezsiz dünyaya eşsiz katkılarının olacağına inanıyorum.

HTC, Exodus fiyatı hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Chen ise ödemeler için Bitcoin ve Ethereum kabul edilebileceğini ifade etti. Exodus’un white paper’ı ağustos ayı içerisinde yayımlanacak ve cihaz yıl sonunda satışta olacak. Daha önce Sirin Labs Blockchain tabanlı ‘’Finney’’ adında bir akıllı telefon geliştirdiğini ve bu telefonu 1000 dolardan satışa çıkaracağını duyurmuştu. Sirin Labs Finney ICO’sunda 157 milyon dolar topladı ve Finney şimdilik bu alanda en önde gelen akıllı telefon.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.