X


Ethereum Fiyatı: ETH Çok Kritik Bir Seviyede! Tamam Mı? Devam Mı?

Ortaya çıkan son bilgiler ETH’un çok kritik bir seviyede olduğunu gösteriyor.
08:35
31 Ekim 2020

Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum (ETH), merkezsiz finans (DeFi) alanındaki gelişmeler ve DeFi token’larının kısa sürede büyük artışlar görmesi sebebiyle 2020 yılında Bitcoin’den (BTC) bile iyi performans gösterdi. Ancak son zamanlarda işler tersine döndü ve Bitcoin liderliği yeniden ele aldı. Dolayısıyla analistlere göre ETH şua dan bir “yap ya da öl” noktasında olabilir.

Ethereum Fiyatı

Bitcoin’in son birkaç haftadır yükseliş trendinde olduğu ve altcoin’lerin BTC’nin gerisinde kaldığı bir gerçek. Hatta çoğu altcoin yükseliş trendine dahi geçemedi. Özellikle PayPal’ın kripto para hamlesi ve kurumsal yatırımların artması ile Bitcoin’de bir satın alma baskısı oluştu. Satın alma baskısının sınırlı arzla birleşmesi ise fiyatta ciddi artışlara sebep oldu.

Fiyat artışlarının yaşanması ile piyasada oluşan FOMO, altcoin yatırımcılarının yatırımlarını altcoin’lerden Bitcoin’e kaydırmasını sağladı. Dolayısıyla altcoin’lerde düşüşler yaşanırken BTC artışa geçti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin’in yükselişi ile bir darbe yiyen Ethereum, DeFi piyasasının da popülerliğini kaybetmeye başlaması ve DeFi token’larında yaşanan büyük düşüşlerle ikinci bir darbe yemiş oldu. Dolayısıyla analistlere göre ETH’u destekleyecek hiçbir şey kalmadı ve kripto para birimi şu anda “yap ya da öl” noktasında bulunuyor.

 

BTC Boğa Koşusu Etkisi

Analistlere göre BTC’nin boğa koşusu devam ederken ETH’da da düşüşler devam ederse bu durum piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin için bir felaketle sonuçlanabilir. Bunlara ek olarak Bitcoin piyasa hakimiyetinde yaşanan artış da altcoin’lerin bir süre daha zayıflık belirtileri gösterebileceğini ortaya koyuyor.

Ancak eğer Ethereum dayanabilir ve yükselmese de stabil kalabilirse bir altcoin sezonunun başlamasını teşvik edebilir.

Dolayısıyla analistlerin açıklamalarına bakıldığında aslında yine her fiyat hareketinin Bitcoin’e bağlı olduğu anlaşılıyor. Zaten bunu dün de görmüştük: Bitcoin düşüşü başlar başlamaz altcoin’ler BTC’den daha sert düşüşler sergilemişti. Yine de BTC’nin son artış hareketine altcoin’lerin çok geç yanıt verdiğini ve artış oranlarının Bitcoin’e kıyasla düşük kaldığını unutmamak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar