X


“Kripto Para Kıyımı” Başladı: ETH ve XRP Düşüşü Nereye Kadar Sürecek?

Kripto para piyasası kızıla boynadı.
12:15
30 Ekim 2020

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle XRP, ETH, LINK ve LTC dahil bütün kripto para birimlerinde sert düşüşler yaşandığı görülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin 29 Ekim tarihinde bir anda 500 dolarlık artış kaydetse de devamında bu artış kalıcı olmadı ve fiyat an itibariyle 250 dolar değer kaybetti. Top 10 kripto parya bakıldığında son 24 saat içerisinde ETH’nin %2, XRP’nin %2,5, Bitcoin Cash’in %1,4, Chainlink’in %4,5, Binance Coin’in ise 7,1 düşüş yaşadığı görülüyor.

Polkadot %7,4 ile top 10 arasında en büyük kaybeden olurken bunu %3,7 ile Litecoin ve son olarak %3,5 ile Bitcoin SV  izliyor. Şu an kripto para piyasasında stablecoin’ler hariç önde gelen bütün kripto paraların ciddi bir düşüş yaşadığı görülüyor. Aslında uzmanlar bu düşüşe ve “kripto para kıyımına” karşı uyarıda bulunmuştu.

Doğru Tahminlerde Bulunan Analist Bitcoin (BTC) Hedefini Açıkladı

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ABD seçimleri yaklaşırken ve seçimlere 4 gün gibi kısa bir süre kalmışken piyasalardaki belirsizliğin artacağı vurgulanıyordu. Bitcoin son günlerde önemli bir yükseliş elde etse de ABD seçimleri yaklaştıkça bunun da riskli varlıklar statüsünde olmasından dolayı satış baskısına maruz kaldığı görülüyor. Daha önceki ABD seçimlerinde seçimin 1 hafta öncesinde kripto para piyasasının sert düşüş yaşadığı görülmüştü.

XRP ve ETH Düşüşü Sert Devam Ediyor

Şimdi de Bitcoin, XRP ve Ethereum fiyatlarında görülen bu düşüşler tam olarak o döneme benzemekte. Bitcoin aslında 1 hafta öncesinden %10 artış elde ederek 2012 ve 2016 yıllarından farklı bir grafik çizeceğinin sinyallerini verse de önümüzdeki 4 günlük süreç 10.000 dolar bandına düşüşü beraberinde getirerek uzmanları yanıltmayabilir.

2012 yılındaki ABD seçimleri öncesinde lider kripto para birimi %20 düşüş yaşamıştı. Bunun devamındaki 2016 Donald Trump’ın başkan olduğu seçimlerde ise BTC 1 haftada %10 değer kaybetti. İki seçim sonrasında da eski değerine kavuşan BTC’nin 2020 yılındaki seçimler öncesinde böyle bir düşüş yaşamaması ise uzmanları şaşırtmıştı. Herkes artan belirsizlik ile satış yiyeceği düşünülen BTC’nin değerini korumasının artık “riskli varlık statüsünden” kurtulmaya başlaması ile alakalı olduğunu vurguladı. Ancak Bitcoin şu an yaşanan düşüş ile uzmanları haklı çıkarmış olabilir.

Kripto para piyasasının gidişatı ise kesinlikle bugün yaşanacak fiyat hareketlerine bağlı olarak değişecek. BTC’nin 13.000 dolar altına inmesi ise altcoin’ler için kıyım anlamına gelebilir. ETH ve XRP fiyatlarındaki düşüş de BTC hareketine bağlı olarak devam edecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar