X

Ethereum (ETH) Kurucusu Vitalik Buterin, Yatırımcıları Uyardı!

Vitalik Buterin, kripto para cüzdanlarına karşı uyardı.
18:43
11 Aralık 2020
eth

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum‘un (ETH) kurucu ortaklarından birisi olan Vitalik Buterin, kripto para topluluğunu ve yatırımcılarını önemli bir konuda uyardı. Buterin, kullanıcı dostu bazı kripto para cüzdanlarına ihtiyaç duyulduğunu ve şu an kullanımda olan cüzdanların ciddi güvenlik açıkları taşıdığını belirtti.

Vitalik Buterin: Kripto Para Cüzdanlarının Güvenlik Açığı Var

Vitalik Buterin, şu an kullanımda olan birçok kripto para cüzdanının ciddi anlamda güvenlik açıkları bulunduğunu belirtti. Ünlü kurucu bunun yanı sıra teknik bilgi sahibi olmayan kullanıcıların ilgili cüzdanları kullanırken sorunlar yaşayabileceğini belirterek daha fazla kullanıcı dostu kripto para cüzdanlarının ana akım kabulü arttırabileceğini belirtti.

Buterin, kripto para sektöründe herkesin fiyat tahmini yaptığını ancak kimsenin güvenliğe yeterince önem vermediğini belirtti. Kimsenin güvenlik yüzünden yüz binlerce dolar kaybettiğini itiraf etmediğini belirten Buterin, bunun temel sebebinin de itiraf yapan kişinin “salak” olarak görülmesi olduğunu belirtti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Süper Dahiler” Bile Hata Yapabilir

Ethereum kurucu ortağına göre “süper dahi” bile olsanız bazı güvenlik açıkları ve sistemin sorunları nedeniyle tuzağa düşmek mümkün ve bir hayli olası. Aslına kripto para cüzdanı denilince akla en çok Ethereum ağı gelmekte. DeFi yani merkeziyetsiz finans sektörünün en çok kullanılan uygulamalarından bazıları cüzdan uygulamaları. Cüzdan uygulamalarının sahtelerinin üretilmesi veya yatırımcıların teknik bilgi eksikliği nedeniyle hatalar yapmaları, ciddi zararlara yol açmıştı.

Vitalik Buterin cüzdanlarla ilgili uyarısına ek olarak Ethereum 2.0 hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Ethereum 2.0’nin hızla ve emin adımlarla ilerlediğini belirten Buterin, Proof-of-Stake’e geçiş ile birlikte ağın kapasitesinin de artacağını vurguladı.

Ethereum Ağı Gelişiyor

Ethereum ağının Proof-of-Work (iş ispatı) konsensüs modelinden hisse ispatı modeline geçerek saniyede yapabileceği işlem sayısını 100.000’e arttıracağı iddia ediliyor.

Böyle bir artış, DeFi sektörüne istenen rahatlığı verebilir ve sektör Eylül 2020 tarihinde yaşanan düşüşü bir daha görmeyebilir. Eylül 2020 tarihinde özellikle işlem sınır nedeniyle ağın tıkandığı ve işlem yapılamaması sebebiyle DeFi sektörü genelinde sert bir düşüş görülmüştü. Birçok DeFi projesi o tarihlerde dibi gördü. Toparlananlar ise ancak YFI gibi temeli olan çekirdek DeFi projeleri oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar