reklamı kapat

Ethereum Ağındaki Yeni “Şampiyon” Belli Oldu

Ethereum ağında en fazla işlem ücretini hangi proje tüketiyor?
08:00
22 Ağustos 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum son dönemde kendi fiyat artışı ile değil, ETH ağındaki DeFi coin’lerinin fiyat artışı ve gas kullanımı ile gündeme gelmekteydi. Ethereum fiyatı 450 dolar direnç noktasından dönse ve 400 dolara kadar gerilese de DeFi projeleri rekor kırarak yollarına devam etmekte.

Bu durum Ethereum ağı için tahmin edildiği gibi olumlu değil, tam tersi olumsuz bir sonuç oluşturmakta. Ethereum ağındaki DeFi coin’lerinin değeri ve kullanımı arttıkça, ağdaki işlem ücreti yani Gas miktarı da artıyor. Kısa süre önce Ethereum ağında en fazla Gas kullanımı stablecoin Tether’e aitken bu durum yakın zamanda değişmiş gibi gözüküyor.

Uniswap Artık Ağın Yeni Şampiyonu

Artık Ethereum ağında en fazla Gas kullanan projenin Uniswap kripto para borsası olduğu görülüyor. Merkeziyetsiz kripto para borsası Uniswap, birçok DeFi token’ının ve kripto para biriminin listelendiği bir platform konumunda ve 2020 yılında inanılmaz bir popülerlik kazandı.

Ethereum ağındaki merkeziyetsiz borsaların işlem ücreti kullanımına bakıldığında %57,9’luk kullanım ile Uniswap’ın birinci olduğu, ikinci sırada %19 Curve’ün yer aldığı, üçüncü sırada ise Balancer’ın olduğu görülmekte. Ağdaki genel gas kullanımına bakıldığında ise Tether son 30 günde 6,39 milyon dolar değerinde Gas kullanımına sahipken onu geçen Uniswap’ın 6,99 milyon dolarlık Gas kullanımına ulaştığı görülüyor.

İşlem ücretinin artması, ETH ağındaki tehlikenin de arttığı anlamına geliyor ve bunun ne zaman çözüleceği bilinmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.