X


Ethereum 2.0’a Saatler Kalmış Olabilir: Gözler ETH Geliştiricilerinde!

Ethereum 2.0’da büyük bir gelişme yaşandı, sadece resmi açıklama bekleniyor.
08:30
4 Kasım 2020

Ethereum 2.0’ın para yatırma sözleşmesi (deposit contract) GitHub’da yayınlandı. Her ne kadar sözleşmeler henüz lider geliştiriciler tarafından onaylanmamış olsa da bu gelişme büyük heyecan yarattı.

Bunlara ek olarak Ethereum (ETH) geliştiricileri, sahte sözleşmeler konusunda kullanıcıları uyarmıştı, dolayısıyla resmi bir açıklama gelene kimsenin sözleşmelere ETH göndermemesi daha doğru olacak gibi görünüyor.

Sonunda Beklenen Oluyor Mu?

GitHub’daki para yatırma sözleşmesi birkaç saat önce yayınlandı ve Ethereum Vakfı araştırmacısı Carl Beekhuizen’ın hesabı tarafından yüklenmiş gibi görünüyor. Yapılan paylaşımda ise “Ana makineye start veriyoruz” sözleri kullanıldı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra Twitter’da her ne kadar kripto para katılımcıları da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimi konusuna odaklanmış olsalar da Ethereum 2.0 ile ilgili bu gelişmeden sonra heyecan seviyesinin yükseldiği görülüyor. İnsanların sabırsızlıkla ETH 2.0 lansmanının ilk aşamasıyla ilgili herhangi bir resmi açıklama bekledikleri görülüyor. Ayrıca Reddit’te de durumun aynı olduğunu belirtmekte fayda var.

Öte yandan Bankless kurucusu David Hoffman, seçim gecesine denk gelen lansman hakkında yaptığı yorumlarda, para yatırma sözleşmesinin seçim gecesine denk gelmesinin bir uç nokta olduğunu dile getirdi.

Ayrıca ConsenSys geliştiricisi Ben Edgington da bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada para yatırma sözleşmesi ile ilgili gelecek açıklamaların birkaç saat uzaklıkta olduğunu dile getirdi. Ancak henüz lider ETH geliştiricilerinden bir açıklama gelmiş değil.

Sözleşme Sahte Mi?

Yayınlanan gönderide geçen başlığa rağmen herkes buradaki kodun tam para yatırma sözleşmesi için olduğuna ikna olmadı. Ethereum influencer’ı Anthony Sassano’nun lansmanla ilgili yazısına yanıt olarak ETH serbest çalışanı Osin, “Bu taahhütte mevduat sözleşmesi nerede? Bu çoğunlukla sadece cüzdan oluşturma kodu ve anımsatıcı içe aktarma kodu mu?” ifadelerini kullandı.

Para Yatırma Sözleşmesinin Önemi

Para yatırma sözleşmesi ETH‘nin, Ethereum ve ETH 2.0 arasında gönderilmesine izin veriyor ve ETH 2.0 faz 0’ın piyasaya sürülmesini kolaylaştırmak için gereken kalan birkaç güncellemeden biri olarak karşımıza çıkıyor. ETH 2.0’ın işaret zinciri oluşumunun birkaç hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Kullanıcıların pay almak ve doğrulayıcı olmak için 32 ETH’ye ve işaret zincirinin başlatılmasını tamamlamak için 16.384 doğrulayıcıya ihtiyaç duyuluyor.

Bunlara ek olarak geçtiğimiz günlerde yield farming’in ETH 2.0’ın güvenliğin tehlikeye attığı ile ilgili haberler gündeme gelmişti. Ancak bu durumun 2021 yılında anlaşılabileceği belirtilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar