X


Bu Gelişme Ethereum 2.0’nin Güvenliğini Tehlikeye Atabilir

Ethereum 2.0 güvenlik riski mi taşıyor?
10:44
29 Ekim 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un fiyatı son yükselişten sonra yeniden düşmeye başlasa da Ethereum 2.0 güncellemesi ile bunun geride kalacağı ve inanılmaz bir rallinin başlayacağı tahmin edilmekte. Neredeyse 5 yıldır geliştirilen Ethereum 2.0, aslında yatırımcıların da kurtarıcısı olarak görülmekte.

Ethereum

Ethereum geliştirme stüdyosu olan ve Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin tarafından kurulan ConsenSys tarafından yayınlanan bir rapor ise Ethereum 2.0 hakkındaki olumlu görüşlerin üzerine gölge düşürdü. ConsenSys üçüncü çeyrek DeFi raporunda yield farming olarak bilinen gelir hasadı yönteminin Ethereum 2.0’nin güvenliğini tehlikeye atabileceğini belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yield Farming, Ethereum’u Tehlikeye Atıyor

ConsenSys uzmanları tarafından yapılan açıklamada aslında insanların yield farming odaklı projelere yönelik yaptıkları staking oranlarının, Ethereum ağına yönelik staking oranlarını azaltabileceği ve ağın güvenliğini tehlikeye atabileceği belirtiliyor.

Ethereum 2.0 ile ağ Proof-of-Stake konsensüs modeline geçecek ve ağın güvenliğini sağlayan da kararları alan da staking yapan kullanıcılar olacak. Ancak DeFi uygulamalarında 12 milyar dolardan fazla kilitli token bulunması, Ethereum‘un staking konusunda güçlü rakiplere sahip olduğunu gösteriyor.

Bunun temel sebebi de bazı projelerin yıllık %1.000 gibi inanılmaz getiriler sunması olarak bilinmekte. Tabii ki bu DeFi projeleri Ethereum kadar güvenilir olmasa da insanlar daha fazla getiri için böyle riskler alabilmekte. Bunun Ethereum 2.0 üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacağı ise büyük ihtimalle 2021 yılında görülecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar