X


En Popüler 15 Polkadot (DOT) Projesi! Aralık Ayına Kadar Fiyatlar Uçabilir!

Polkadot (DOT) ekosistemini ne kadar tanıyorsunuz? Aralık ayına kadar bu projelere göz atmalısınız.
11:20
17 Ekim 2021
Okuma Süresi: 4 Dakika

Yıllardır beklenen parachain müzayedeleri nihayet açılıyor. Elbette bu durum Polkadot (DOT) ekosisteminin çok daha hızlı bir şekilde büyümesini tetikleyecek. Uzun süredir Kusama test ağında çalışan projelerin en başarılıları direkt olarak Polkadot (DOT) ağından kendilerine parachain alabilecek. Peki Polkadot (DOT) ekosistemi içinde en popüler ve potansiyeli yüksek projeler hangileri? Bugün buna göz atıyoruz.

Standard Tokenization Protocol (STPT)

Yakın tarihli en iyi performansı Standard Tokenization Protocol (STPT) gösterdi, bu yüzden listenin başında STPT bulunuyor. Son 5 hafta içinde %150’ye yakın yükselen proje 170 milyon piyasa değerini aştı. Yazı hazırlandığı sırada 0,14 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Maksimum arzı 1,9 milyar olan Standard Tokenization Protocol (STPT) şimdilik bunun %63’ünü dolaşıma soktu.

DeFi ekosistemi için ciddi çalışmalar yapan STPT daha fazla yatırımcının kripto erişimini kolaylaştırmayı amaçlar. Aşırı teminat veya yüksek köprü ücretleri olmaksızın farklı blockchainler arasındaki çok zincirli finansal ürünlere erişim imkanı sunar. Yani ucuz, pratik ve kolaydır. DeFi ekosisteminin büyümesiyle birlikte Standard Tokenization Protocol (STPT)’e olan ihtiyacın artması beklenebilir.

En Popüler Polkadot (DOT) Projeleri

Polkadot (DOT) ekosisteminde çok fazla proje bulunuyor. Bugün bunların tamamına değinemeyeceğiz. Ancak en fazla itibar gören ve piyasa değeri en yüksek olan 15 projeyi ele alıyoruz. Burada yazmayan ancak başarılı farklı projeler de bulunuyor.

Centrifuge (CFG)

Blockchain dünyasına fatura, çek ve aklınıza gelebilecek her şeyi aktarabilmenizi sağlar. Dilediğiniz herhangi bir şeyi Centrifuge (CFG) ağına aktararak buradan hızlı biçimde ulaşabilirsiniz. Örneğin bir marka tescil şirketiyseniz telif ve marka hakları evraklarını burada da tutmanız mümkündür. İlerleyen süreçte kamunun blockchain entegre projelere başlaması durumunda ekstra faydalı olabilir. Yazı hazırlandığı sırada 2 doların üzerinde bulunan Centrifuge (CFG) 221 milyon dolar piyasa değerine sahiptir.

Ternoa (CAPS)

Zaman kapsülüdür. Verilerinizi güvenli ve uzun süreli şifreleyerek saklamak için çözüm üretir. Toplam arzı 2,5 milyar olan Ternoa (CAPS) yazı hazırlandığı sırada 0,0913 dolardan alıcı buluyor. Güncel piyasa değeri ise 28 milyon doların üzerindedir.

Shadows (DOWS)

Piyasa değeri 6,5 milyon dolar olan Shadows (DOWS) yazı hazırlandığı sırada 0,26 dolardan alıcı buluyor. Toplam arzı 38,4 milyon olan token sentetik varlık ticareti için çözüm olarak geliştirildi. Yakın zamanda %62’nin üzerinde fiyatlama yaptı.

NDN Link (NDN)

Maksimum arzı 8 milyar olan NDN Link (NDN) sadece OKEx borsasında bulunuyor. Henüz sadece 1 borsada bulunduğu için ilerleyen süreçte ciddi fiyatlama potansiyeli var. Günlük işlem hacmi ise sadece 37 bin dolardır.

Celer Network (CELR)

Ölçeklendirme çözümü sunan Celer Network (CELR) yaklaşık 900 milyon dolar piyasa değerine sahiptir. Maksimum arzı 10 milyar dolar ve bunun %61’i dolaşımda bulunuyor. Binance, Gate.io gibi çok sayıda bilindik borsada işlem yapılabiliyor.

OriginTrail (TRAC)

Lojistik ve akıllı sözleşmeler konusunda çözümler üreten ağ ilk olarak faaliyetlerine Ethereum’da başladı. Piyasa değeri 216 milyon doların üzerindedir. Yazı hazırlandığı sırada 0,603 dolardan alıcı buluyor ve kısa süre önce %50’ye yakın fiyatlama yaptı.

OptionRoom (ROOM)

Oracle protokolü olarak hizmet veriyor. Oracle istekleri için OaaS çözümü üretir. Piyasa değeri 2 milyon dolardır ve yazı hazırlandığı sırada 0,15 dolardan alıcı buluyor. Maksimum arzı 100 milyon olmasına karşın bunun %12’si dolaşımdadır. Şimdilik sadece Gate.io ve Hotbit gibi birkaç platformda ticareti bulunuyor.

SpiderDAO (SPDR)

UniSwap ve Hotbit dahil 5 platformda ticareti yapılabiliyor. Toplam arzı 1 milyardır ve 0,011 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Piyasa değeri 3 milyon dolar sınırına yaklaştı ve 232 milyon token dolaşımı bulunuyor.

Convergence (CONV)

Merkezi olmayan değiştirilebilir varlıklar protokolü olarak çalışır. Mart 25 tarihinde piyasa sürülen CONV, Divergence Ventures ve Kinetic gibi kurumsal yatırımcılar tarafından da desteklenir. Varlık takas protokolü olarak merkezsiz yapısıyla bir ilki başardı.

Kadena (KDA)

Madenciliği yapılabilen bir kripto paradır. Kadena (KDA) madencilere ödül olarak verilir. Proof of Work algoritmasını kullanır ve KuCoin, Hoo, Hotbit, Bittrex gibi borsalardan alım yapılabiliyor. Toplam arzı 1 milyar adettir ve yazı hazırlandığı sırada 2,19 dolardan alıcı buluyor.

Polkastarter (POLS)

Farklı blockchain ağlarındaki tokenlar ile token havuzlarının ticaretini kolaylaştıran bir protokoldür. Çeşitli ağlarda bulunan yeni ve merkezsiz projelerin fonlanması sürecini kolaylaştırır. Yazı hazırlandığı sırada 2,95 dolardan alıcı buluyor. Piyasa değeri ise 239 milyon doların üzerindedir.

Bunların haricinde BEPRO, REN ve POLK gibi projeleri de araştırmakta yarar var. Polkadot ekosistemi aralık itibariyle daha ciddi büyüme yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar