Reklam

Bitcoin Fiyatı 60.000 Dolara Kadar Geriledi! Para Altcoin’lere mi Akıyor?

Lider kripto para birimi 61.000 dolar seviyelerinde hareket ediyor. Para altcoin'lere mi akıyor?
10:45
17 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasa ilk ABD Bitcoin ETF‘lerinin onayını duyurmaya devam ederken, Bitcoin fiyatı geçtiğimiz gün nadir görülen bir sakinliğe tanık oldu. 62.940 dolara yükseldikten sonra BTC, 61.000 dolarlık bölgeye doğru biraz geri çekildi ve şu ana kadar bu seviyeyi korudu.

Bitcoin (BTC) 61.000 Dolarda Seyrediyor

Bitcoin‘in sıcak rallisi, 62.000 doları aştıktan sonra durduruldu ve diğer birçok altcoin‘in düşmesine neden oldu. Öyle ki Bitcoin, son 24 saatte %2.10’luk bir düşüş yaşadı. Buna ek olarak lider kripto para birimi geçtiğimiz gün 60.200 dolar seviyesinin de altına geriledi.

Lider kripto para birimi Bitcoin, son 24 saatte en yüksek seviye olarak 62.325 dolardan işlem görürken, en düşük 60.162 dolardan işlem gördü. CoinMarketCap’ten elde edilen veriler, son 24 saatte işlem gören Bitcoin miktarının 33.6 milyar doların üzerinde olduğunu ve piyasa değerinin 1.151 milyar dolar kaydettiğini gösteriyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) Bitcoin ETF’yi kabul etme olasılığını açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı hafta sonu 62.000 doların üzerine çıktı. SEC, gelecek haftadan itibaren vadeli işlemlerle bağlantılı ürünlerle ilgili birden fazla karar tarihi olan yaklaşık 40 Bitcoin ETF başvurusunu inceliyor. Bunlardan birinin düzenleyici tarafından onaylanması muhtemeldir. SEC’in ayrıca başvuruları onaylamak için herhangi bir resmi işlem yapmasına gerek yoktur.

SEC daha önce kripto para piyasasının risk sermayedarları tarafından tehlikede olduğunu savundu. Öyle ki SEC, fiyatın manipüle edilebileceğinden endişe duyuyor.

Piyasada Daha Fazla Yükseliş Sinyali

Birçok analist, SEC‘in bu hamlesinden sonra lider kripto para biriminin yükseleceğine inanıyor. Dolayısıyla bu durum kripto para piyasasının yeniden hızlı bir yükselişe geçmesini sağlayacak.

Öte yandan 2021’in geri kalanı için görünüm yine de analistlerin gözünde pembe kalmaya devam ediyor. Öyle ki analistler Bitcoin’in 300.000 dolara kadar ulaşacağı yönünde tahminlerde bulunuyor.

Ek olarak, Alternative.me’den alınan istatistiklere göre, “Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi” 79’da gösteriliyor ve “Aşırı Açgözlülük” sinyali veriyor. Genel kripto para piyasası değeri şu anda 2.483 trilyon dolar seviyesinde yer alırken, Bitcoin‘in hakimiyet oranı %46.4 seviyesinde bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI