reklamı kapat

“En Eski” Bitcoin (BTC) Cüzdanları Uyanıyor: Neler Oluyor?

Satoshi Nakamoto dönemine ait Bitcoin cüzdanları harekete geçti.
17:21
15 Ekim 2020

Bitcoin’in (BTC) mucidi Satoshi Nakamoto’nun dönemine ait Bitcoin cüzdanlarının bir bir uyanmaya yani harekete geçmeye başladığı görülüyor. Daha önceki aylarda Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu düşünülen bir Bitcoin cüzdanından 50 BTC transfer edilmesi kesinlikle piyasayı paniğe sürüklemişti ve şimdi bunun örnekleri artabilir.

Blockchain.com verilerine göre 14 Ekim tarihinde içerisinde 50 Bitcoin yani yaklaşık 570.000 dolar bulunduran bir cüzdan harekete geçti. Cüzdanın 2010 tarihinden beri hareketsiz yani pasif durumda olduğu biliniyor. Söz konusu 50 BTC’nin ilk olarak 9 Kasım 2010 tarihinde mevcut cüzdana transfer edildiği görülmekte. Bu da cüzdandaki BTC’lerin blok ödülü olarak bir madenciye aktarıldığı anlmaına geliyor.

Cüzdan herhangi bir işlem yapmamış veya bunun dışında bir transferle bağlantıya sahip değil.  Sadece Ağustos ayının sonlarında bir adresten 0,0000547 BTC’lik transfer alındığı görülüyor ancak bu büyük ihtimalle milyonlarca cüzdana gönderilen dusting saldırısından ibaret.

Bitcoin Cüzdanları Neden Harekete Geçiyor?

Ekim ayının başlangıcından beri iki tane 2010 yılına ait Bitcoin cüzdanı harekete geçti ve 50’şer BTC transfer edildi. Uzmanlar bunun hakkında henüz net bir açıklama yapmasa da birçok kişi aslında bunun büyük bir olay olmadığını düşünüyor. O tarihlerde hiçbir değere sahip olmayan BTC’lerinin şimdi yarım milyon dolar ettiğini gören BTC yatırımcıları büyük ihtimalle sadece fonlarını çekmeye başladılar.

Bitcoin fiyatı ilerleyen tarihlerde ve yıllarda yükselme şansına sahip olsa da bazı kullanıcıların bu paraya acilen ihtiyacı olabilir ve çekme işlemleri tamamen bununla alakalı görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.