X


Dünyanın En Büyük Varlık Yönetim Şirketinden, Bitcoin (BTC) Müjdesi!

BTC, küresel bir varlık olabilir mi?
13:22
2 Aralık 2020

Daha önce Bitcoin (BTC) karşıtı açıklamalarda bulunan BlackRock CEO’su Larry Fink, şimdi ise Bitcoin’in gerçekten yakında küresel bir yatırım aracı haline gelebileceğini belirtti. Dünyanın en büyük varlık yönetim firması olan BlackRock’ın CEO’su Fink’in fikri ve kararı kesinlikle kripto para sektörü için oldukça önemli.

Fink: Bitcoin Küresel Bir Varlık Olabilir

Fink, katıldığı bir etkinlikte İngiltere Merkez Bankası eski Başkanı Mark Carney’in de aralarında bulunduğu kitleye, kripto paraların ilerleyen tarihlerde küresel piyasa varlıklarına dönüşebileceklerini düşündüğünü belirtti. Fink, Bitcoin ve dijital paraların aslında ABD doları üzerinde de etkiye sahip olabileceğini düşünüyor.

bitcoin

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ünlü yatırımcı, ABD’nin yakında kendi dijital para birimini çıkarması ve bu devrime katılması gerektiğini düşünüyor. Eğer ABD kendi dijital para birimini çıkarmazsa Fink’e göre uluslararası çapta bu paranın değeri düşmeye devam edecek. Fink, böyle bir durumda ABD dolarının rezerv para birimi statüsünün bile değişebileceğini belirtti.

Bitcoin’e Yönelik Kurumsal ilgi Bitmiyor

Aslında Bitcoin son zamanlarda Fink gibi kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Kısa süre önce ünlü fon yöneticileri Stanley Druckenmiller ve Paul Tudor Jones II de Bitcoin’in önemli bir yol kat ettiğini vurgulamıştı. Ünlü iki isim, Bitcoin yatırımı yaptıklarını belirterek kurumsal rallinin fitillerini ateşledi.

BlackRock’ın yönetimi altında 7,4 trilyon dolarlık bir fon bulunuyor. Bu da şirketi dünyanın en büyük varlık yönetim platformlarından birisi haline getirmekte. BlackRock, kendi yatırımcıları için kripto para depolama hizmeti sunsa da şu an aktif olarak kripto para sektörüne girmiş sayılmaz. Ancak CEO Fink’in yaptığı açıklamalar kesinlikle buna benzer bir şeyler yaşanabileceğine işaret etmekte.

BTC Fiyatı Çok Volatil

20.000 dolara oldukça yaklaşan ve 19.600 dolar üstüne çıkarak rekor kıran BTC/USD paritesi, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 18.600 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, Fink gibi kurumsal isimler tarafından küresel varlık ilan edilmeye çok yaklaşsa da sahip olduğu volatilite ile kesinlikle bu durumu geciktiriyor. Bitcoin’in regülatörlerin tepkisini çeken en büyük özelliğinin de oynaklığı yani volatilitesi olduğu bilinmekte.

Ancak piyasaya ne kadar fazla para girer ve sektör ne kadar büyürse, volatilite de toplam piyasa değerinden dolayı o kadar azalacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar