X

Bitcoin’in (BTC) Düşüşü, XRP ve ETH Fiyatlarını da Alaşağı Etti!

Bitcoin'in ani düşüşü piyasayı alaşağı etti.
16:10
1 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, 19.782 dolar seviyelerinden bir anda 18.400 dolar noktasına kadar geriledi ve bu düşüş yine tahmin edilebileceği gibi en çok XRP, ETH, LINK ve LTC gibi altcoinleri vurdu. Altcoinlerin, Bitcoin‘e kıyasla çok daha sert düşüş yaşadığı görülüyor ve bu hamle bilerek yapılmış olabilir.

XRP Fiyatı Yine 0,70 Dolar Altında Kaldı

XRP fiyatı çok değil bundan sadece birkaç saat önce 0,67 dolardan işlem görüyordu ve bu gelişme ile beraber 0,59 dolara kadar geriledi. 0,60 dolar seviyesi Ripple fiyatı için oldukça önemli bir destek konumunda ve fiyatın bunun altına inmesi kesinlikle risk teşkil ediyor. Öte yandan ETH de 628 dolar seviyesini gördükten sonra bir anda 575 dolara kadar geriledi.

btc

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bundan 3 gün önce 480 dolar seviyesine kadar gerileyen ETH daha sonra yükseliş elde etse de bu ara ara yaşanan düşüşler hala yatırımcıları endişelendiriyor. Söz konusu düşüşlerin temel sebebi ise balinaların yaptıkları operasyonlar olarak biliniyor. Herkesin yükseliş beklediği ve long pozisyon açtığı şu günlerde, ara ara böyle sert düşüşlerin yaşanması oldukça normal.

Bitcoin’in Bu Düşüşleri Normal

2017 yılındaki Bitcoin boğa koşusunda da BTC fiyatı ara ara %40’a varan düzeltmeler yaşamıştı. Ancak bu düzeltmelerin en büyük darbeyi her zaman altcoinlere indirdiği biliniyor. BTC, geçen hafta yaşanan sert düşüşte 16.000 dolara gerilese de kısa sürede yeniden kaldığı yere yani 19.000 dolar seviyesine döndü.

XRP ve ETH gibi altcoinler ise hala geçen haftaki seviyelerinin çok gerisinden işlem görüyorlar. XRP, 0,77 dolara kadar çıkarken ETH ise Coinbase borsasında 660 doları görmüştü. Şimdi ise ikisinin de zirve noktalarından çok uzakta olduğu görülüyor ve altcoinlerin ek düşüşlere daha fazla dayanma gücü kalmayabilir.

ETH ve XRP, En Çok Etkilenenler Oldu

ETH ve XRP fiyat analizlerine bakıldığında, özellikle ETH fiyatı için 550 doların, XRP fiyatı için ise 0,62 doların kritik öneme sahip olduğu görülüyor. XRP bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,60 dolardan işlem görürken ETH ise 580 doların altına indi ve adım adım 550 dolara ilerliyor.

ETH fiyatının yaşadığı bu sert gerilemenin, XRP’nin düşüşünü bile geçtiği söylenebilir. Eğer Bitcoin yeniden 18.000 doların altına inerse XRP’de 0,50 dolar, ETH’de ise 400 dolar fiyatları söz konusu olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar