X

Bazı Borsalarda Rekor Geldi: Bitcoin (BTC) Düşüşe Mi Geçecek?

Bitcoin bazı borsalarda tüm zamanlar rekorunu kırdı. Bazı isimler düşüşün başlayacağını düşünüyor.
12:12
1 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz saatlerde bazı borsalarda tüm zamanlar rekorunu kırdı. Ancak tüm zamanlar rekoru 20.000 dolar olarak genel kabul gördüğü için tüm kripto topluluğu 20.000 doları bekliyor. Bu süreçte “çift tepeli” bir görünüm oluşup oluşmayacağı ile ilgili spekülasyonlar da toplulukta konuşulmaya başladı. Ancak bazı isimler böyle bir senaryonun neredeyse imkansız olduğunu düşünüyor.

Bitcoin Tüm Zamanlar Rekoru

Bitcoin fiyatı Binance’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.881 doları gördü. Ayrıca Coinbase ve Bitstamp gibi borsalarda da lider kripto para birimi rekor kırdı. Bununla birlikte Bitcoin bu seviyeden hemen sonra 800 dolar kadar geriledi ve 19.000 dolarlık destek seviyesine geri döndü.

Buradaki reddedilme öncesinde yeni bir zirve oluştu ve olası bir “çift tepe” senaryosu üzerine tartışmalara yol açtı. Çünkü her ne kadar rekor seviye olarak 20.000 dolar kabul edilse de bazı borsalarda bu seviyeler daha önce hiç görülmemişti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çift Tepe Senaryosu

Çift tepe, bir varlık iki rallinin fiyatında aynı direnç seviyesinde veya bu direnç çevresinde zirve yaptığında meydana geliyor. Oluşan direnç zaman zaman kırılmaz olabilir ve fiyatın tamamen tersine dönmesine sebep olabilir. Dolayısıyla burası da bir tepe olmuş olur ve “çift tepeli” bir görüntü elde edilir.

Ancak bu tablonun da kesin olarak kanıtlanmış olabilmesi için bazı gereksinimleri yerine getirmesi gerekiyor ve piyasanın popüler analisti Scott Melker’a göre bu senaryo tamamen “saçma”.

Çift Tepe Oluşma İhtimali Çok Düşük

Twitter’da ve başka yerlerde The Wolf Of All Streets lakabını kullanan DJ, analist ve yatırımcı Scott Melker’a göre, “çift tepe” olması son derece düşük bir ihtimal. Melker’ın açıklamalarına göre böyle bir senaryonun doğru olabilmesi için iki tepe arasındaki düşük salınımın kırılması gerekiyor.

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin fiyatındaki düşük salınım seviyesi 3.200 dolar ve bu seviye Kara Perşembe’de dahi görülmedi. Dolayısıyla analiste göre bu senaryo gerçek olmayacak. Ayrıca Melker’a göre lider kripto para birimi şu anda bir boğa piyasasında bulunuyor bu sebeple bahsi geçen senaryonun gerçekleşme ihtimali daha da azalıyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in blok ödülü yarılanması sonrasında yaşanan tarihsel döngüler ışığında da yeni bir rekor seviyenin eşiğinde olduğu ve mevcut piyasada da yarılanma döngüsünün yakın olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar