X

Ethereum 2.0 Ağı Artık Aktif: ETH Fiyatı Bundan Nasıl Etkilenecek?

Ethereum 2.0 ağı artık aktif!
18:11
1 Aralık 2020

Geliştirilme süreci boyunca yılların geçtiği, Ethereum yatırımcılarının büyük bir heyecan ve merakla beklediği Ethereum 2.0 için olan geçiş ağı yani Beacon Chain bugün itibariyle aktif hale getirildi. Ethereum 2.0 Phase 0’ın lansmanının yapılmasından sonra Ethereum fiyatı sert bir şekilde çakılsa da bunun söz konusu gelişmeden bağımsız olduğu söylenebilir.

Serenity İçin İlk Adım Atıldı

Serenity güncellemesinin yani Phase 0’ın ilk adımı başarıyla gerçekleştirildi ve Ethereum Foundation kurucu ortağı Vitalik Buterin de bunu Twitter’dan duyurdu. Aslında bundan yaklaşık 1 ay önce duyurulan bu gelişmenin aktif olması için 500.000’den fazla Ethereum’un stake edilmesi gerekiyordu ve gereken yapıldı.

Ethereum yatırımcıları 500.000’e yakın ETH gerekli olsa da neredeyse 900.000 ETH stakingi yaparak bu güncellemenin ne kadar fazla ilgi çektiğini ve beklendiğini kanıtladılar. Daha önce Proof-of-Work yani iş ispatı tabanlı olan Ethereum ağı, ETH 2.0’ye tamamen geçilmesinden sonra artık Proof-of-Stake yani hisse ispatı tabanlı olacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum 2.0 Güncellemesi Nedir?

Bu güncelleme, Ethereum 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden beri görülen en radikal ve büyük değişim olarak biliniyor. Yani Ethereum tarihindeki en önemli kilometre taşlarından birisi gerçekten de geride bırakıldı. Ethereum 2.0’ye yönelik staking yapmak için minimum 32 ETH bulunması gerekse de ek şirketler buna ara bir formül buldu.

ethereum

Coinbase borsası veya Rocket Pool gibi hizmetler, 32 ETH’den az bir fonla staking yapmak isteyen yatırımcılara kolaylıklar sağlıyor ve her miktarda fon ile yatırımın önünü açıyor. Bu da insanların daha fazla ETH alıp istedikleri miktarla staking yapabilmesini sağlayacak. Devamlı olarak daha fazla ETH alınıp bunların yaklaşık 2 yıl boyunca kilit altına alınacak olması, ETH fiyatı için hiç olmadığı kadar olumlu bir gelişme.

Yüz Binlerce Ethereum, 2 Yıl Boyunca Kilitli Kalacak

Yatırımcılar fonlarını ise ancak Phase 1.5 sonrasında yani Ethereum 2.0′ye tam anlamıyla geçiş esnasında çekebilecekler. 2 yıl boyunca 900.000’e yakın ETH’nin kilitli kalacak ve satış baskısı yaratmayacak olması, fiyat için inanılmaz bir ivme yaratabilir. ETH/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 600 doların altına inip 591 dolar seviyesinden işlem görse de uzun vadede fiyatın bu noktada kalmayacağı tahmin ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar