X


Ripple Kurucularından Rekor Miktarda XRP Transferi: 1,5 Milyar XRP’ye Ne Oldu?

Ripple bugün yine XRP yatırımcılarının tepkisini çekti.
20:10
1 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatının 18.500 dolara kadar düşüp yeniden 19.000 dolara çıktığı 1 Aralık tarihi, XRP yatırımcıları için de büyük bir dalgalanmaya neden oldu. XRP fiyatı 0,67 dolar seviyesine kadar çıktıktan sonra bu düşüş ile beraber 0,59 dolara kadar geriledi. Fiyatın ise bu gerilemeden sonra yeniden 0,65 dolar seviyesine kadar geldiği görülüyor.

XRP Fiyatına Ripple Darbesi

Aslında XRP fiyatında yaşanan bu sert düşüşün bir diğer sebebi, kurucuların yaptığı milyarlarca XRP’lik transfer olabilir. Tabii ki bunun yanı sıra her ayın ilk gününde milyarlarca XRP’nin kilidinin açılması da fiyat üzerinde satış baskısı yaratmış durumda. Ripple cüzdanlarına bakıldığında bugün sabah saatleri itibarıyla toplamda 1 milyar XRP’nin transfer edildiği ve kilidinin açıldığı görülüyor.

Buna ek olarak Ripple’ın eski CEO’su Chris Larsen de yaklaşık olarak yarım milyon XRP transferi yaptı. XRP fiyatının 0,65 dolar olduğu anlarda yapılan bu transfer ile birlikte Ripple’ın sadece bugün içerisinde 933 milyon dolarlık bir işlem yaptığı görülüyor. Peki neden böylesine yüklü XRP işlemleri yapıldı ve bu ne anlama geliyor?

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ripple İçin Bu Durum Oldukça Standart

Aslında Ripple’ın her ayın ilk günü 1 milyar XRP’nin kilidini açtığı ve bunlardan lazım olan miktarı alarak daha sonra kalanları yeniden kilit altına aldığı biliniyor. 2019 yılında bu sebeple çok eleştirilen ve 2020 yılında bundan vazgeçileceğini belirten Ripple yöneticileri, son 2 aydır ise eski adeti devam ettirmekte.

xrp

Bunun yanı sıra Chris Larsen’in her biri 100 milyon XRP içeren iki işlem ve 10 ile 24 milyon XRP içeren iki işlem yapması, yatırımcıların dikkatini çekti. Ripple’ın Genesis yani ilk cüzdanı üzerinden yapılan bu transferler, büyük ihtimalle satış için kripto para borsalarına gönderilecek. Ripple’ın bir başka kurucusu Jed McCaleb de bu sebeple ciddi şekilde eleştirilmişti ancak kendisi hala satışlara devam ediyor.

XRP FOMO’su Hala Sürüyor

XRP şu an için Google üzerinde aranma rekorları kırıyor ve bu yüklü satışlara rağmen fiyatın yükselmesinin tek sebebi bu. Ancak fiyatın tüm zamanların rekoruna doğru ilerlediği şu günlerde böylesine kritik haberler kesinlikle yükselişe ket vurma ihtimaline sahip. XRP/USD işlem çiftinin geçtiğimiz haftalarda 0,77 doları gördükten sonra bir daha o seviyelere çıkamaması da tam olarak buna işaret ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar