X

Bitcoin Gold (BTG) Fiyatı, Grafiği, Piyasası

Kripto para birimlerinin yeniden artışa geçmesi ile BTG’de de yükseliş eğilimi görülmeye başladı.
13:58
2 Aralık 2020

Bitcoin’in (BTC) bir fork’u olan Bitcoin Gold (BTG) bundan 3 yıl önce piyasaya sürülen ve o dönemde oldukça popüler olan bir kripto para birimiydi. Kripto para birimlerinin yeniden artışa geçmesi ile BTG’de de yükseliş eğilimi görülmeye başladı. Her ne kadar son zamanlarda popülerliğinin bir kısmını kaybetmiş olsa da hala BTG’nin sıkı takipçileri olduğu görülüyor.

1 Bitcoin Gold Kaç TL?

Yazının yayına hazırlandığı sırada 1 Bitcoin Gold yaklaşık olarak 72 TL bandında işlem görüyor. Bununla birlikte Bitcoin Gold’un dolar karşısında da 9,25 dolardan işlem gördüğünü belirtmekte fayda var.

Her ne kadar kripto para birimi fiyatlandırmaları genel olarak dola üzerinden yapılsa da Türk yatırımcılar için TL bazından değerlendirmeler de önem taşıyor. Ancak USD/TRY paritesinin de burada önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Bitcoin Gold’un 23 Ekim 2017 tarihinde 4.196 TL ile Türk Lirası rekorunu kırdığını ve 23 Kasım 2020’de de 19,72 TL ile dip seviyeyi gördüğünü belirtebiliriz. Dolayısıyla şu anda BTG’nin rekor seviyesinden oldukça düşük işlem gördüğü ifade edilebilir.

Bitcoin Gold Nedir?

Bitcoin Gold (BTG), 24 Ekim 2017’de 419406 bloğunda meydana gelen bir Bitcoin fork’udur. Bitcoin Gold, Bitcoin madenciliği sürecini demokratikleştirme girişiminde, özel madencilik ekipmanını eski hale getirerek ekipmanları SHA256’dan Equihash’a çevirdi.

BTG, Bitcoin temellerine sahip bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor ve özel ASIC’ler yerine ortak GPU’larda çıkarılıyor. ASIC’ler madenciliği birkaç büyük oyuncu için tekele dönüştürme eğiliminde bulunuyor ama ancak GPU madenciliği, herkesin yeniden madencilik yapabileceği anlamına geliyor. Böylece BTG merkezsizliğin ve bağımsızlığın yeniden kazanılmasını hedefliyor.

BTG, Bitcoin ile (SegWit ve Lightning Network ile) yakından uyumlu bir blok zinciriyle kripto alanını genişletmeyi hedefliyor. Ancak BTG, Bitcoin hashpower gibi kaynakları kullanmadan veya gerçek Bitcoin unvanı için yarışmadan bunu yapmak istiyor. Ekip, yeni geliştiriciler ve Bitcoin bazında inşa edilen yeni teknolojiler için sıcak bir alan yaratmayı hedefliyor. Bir Dost Çatal olarak ekip, gelişen bir ekonomi ve ekosistem yaratma bakış açısıyla yeni fikirler için alanla birlikte, Bitcoin kadar kolay ve tanıdık bir kripto para sunmayı amaçlıyor.

Bitcoin Gold Grafiği

Bitcoin Gold grafiklerine bakıldığında aslında tüm zamanların rekoru ile arasında oldukça büyük bir fark olduğu görülüyor. Bu durum bazı yatırımcılar tarafından fiyat artışı için çok alanı olduğu şeklinde yorumlansa da bazıları BTG’nin eski performansını kaybettiğini ifade ediyor.

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi Bitcoin Gold rekor seviyeleri gördükten sonra düşüşe geçti ve sonrasında çok da volatil olmayan bir tablo sergiledi. Şu anda 72 dolar bandında işlem gören BTG, geçtiğimiz günlerde yaşanan ralli sırasında 98 dolara kadar yükseldi.

Bununla birlikte Bitcoin Gold’un fiyatının, Bitcoin ile yakından ilgili olduğu da ifade edilebilir. Analistlere göre Bitcoin yükselişinin devam etmesi halinde rekor seviyeye kadar bir yükseliş olmasa da BTG de iyi bir performans sergileme potansiyeline sahip.

Bunların yanı sıra BTG’de fiyat düşüşleri olmuş olsa da hala BTG yatırımcılarının oldukça fazla olduğunu ve BTG’ye güvenen kişilerin olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar