X


Forbes’un Yeni Listesinde 10 Kripto İsmi Var! Bu Gelişme Neden Önemli?

Forbes’un listesinde kripto ekosisteminden 10 ismin yer alması oldukça önemli.
15:21
2 Aralık 2020

Forbes, 30 yaş altı genç iş liderlerinden oluşan “Forbes’ 30 Under 30” listesini yayınladı. Bu yıl bu listede 10 tane de kripto para ve Blockchain ekosisteminde genç lider bulunuyor. Yapılan yorumlara göre bu durum kripto para birimleri ve Blockchain’in benimsenmesindeki artışa işaret ediyor.

Forbes’un Listesinde Kimler Var?

Her ne kadar isminde 30 geçse de aslında listede çeşitli kategorilerde 600 gencin adı bulunuyor. Kripto ekosisteminden ise 7 kişi finans kategorisinde 1 kişi risk sermayesi kategorisinde, bir kişi enerji kategorisinde ve 1 kişi de üretim kategorisinde olmak üzere 10 kişi bulunuyor.

Finans kategorisinde yer alan isimler arasında 1,2 milyar dolarlık kripto türev borsası FTX’in ve kantitatif işlem firması Alameda Research’ün kurucusu Sam Bankman-Fried yer alıyor. Geçen yıl piyasaya sürüldüğünden bu yana FTX, tahmin piyasaları, Bitcoin’in hash oranı ve petrol için vadeli işlem sözleşmeleri gibi yenilikçi ürünler sunarak adından söz ettirdi. Şirket bu yıl borsa için 30 milyon dolar kar sağladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan ABD merkezli ICO ve borsa platformu CoinList’in kurucu ortağı Brain Tubergen de listede yer alıyor. CoinList, 2017’de piyasaya sürüldüğünden bu yana, a16z, Sequoia Capital ve Bain Capital Ventures dahil olmak üzere sektörün önemli isimleri tarafından desteklenen birçok kripto projesi için 800 milyon dolardan fazla kaynak yaratmayı kolaylaştırdı.

Genç Liderlerin Üçte Biri Kadın

Öne çıkan kripto liderlerinin neredeyse üçte biri kadınlardan oluşuyor. Bu da kripto ekosisteminde kadın sayısının arttığını gösteriyor. Ancak hala bir cinsiyet eşitsizliği olduğunu ifade edebiliriz. Forbes, Bitcoin’in ilk kadın core protokol mühendisi Amiti Uttarwar‘a, kripto lending platformu BlockFi’nin kurucusu Flori Marquez’e ve risk sermayesi kategorisinde yer alan Volt Capital’in kurucu ortağı Soona Amhaz’e listesinde yer veriyor.

Amhaz da dahil olmak üzere, listedeki kripto isimlerinden üçü risk sermayesi şirketlerini temsil ediyor. Amhaz’ın dışında Paradigm Capital yatırım ortağı Charlie Noyes ve Pantera Capital ortak CIO’u ve Augur kurucu ortağı Joseph Krug bu alanda yer alıyor.

Bunlara ek olarak Layer1 Technologies’in kurucu ortağı Alexander Liegl, Forbes’un listesinde kripto madenciliği ve dolayısıyla enerji kategorisinde yer alan tek temsilci olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Bitcoin ödeme firması Zap’ın CEO’su Jack Mallers da finans kategorisinde yer alıyor. Ayrıca Forbes, Blockchain destekli tedarik zinciri veri platformu Authenticiti’nin üç kurucu ortağı olan Andrew Yang, Yeong Woo Park ve Athanasios Karachotzitis’i üretim kategorisi altında listeliyor.

Bu Liste Neden Önemli?

Yukarıda saydığımız isimler için Forbes’un listesinde yer almak ne kadar önemliyse kripto para ekosisteminin bu listede yer alması da en az o kadar önemli. Çünkü bu durum yazının başında da belirttiğimiz gibi benimsenme açısından büyük önem taşıyor.

Kripto para ekosisteminden isimlerin Forbes listesinde yer alması belki kripto para fiyatlarını etkilemez ama benimsenmenin artması fiyatları etkiler. Dolayısıyla dolaylı olarak Forbes listesi kripto fiyatlarını da etkileyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar