X

Hafta Ortasında Kıyım: Bitcoin (BTC), Ripple (XRP) ve Ethereum’da (ETH) Neler Oluyor?

Kripto paralar bir rekora koşuyor bir tepetaklak oluyor. 
08:08
2 Aralık 2020

Tüm kripto para birimleri haftaya bir toparlanma ile başlamış ve dün çok iyi fiyat performansları görülmüştü. ancak Bitcoin’in ikinci kez 20.000 dolar bandında reddedilmesi ile deyim yerindeyse piyasada da ikinci bir kıyım başladı.

Bitcoin’de Düşüş Devam Eder Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dün yine muhteşem bir performans sergileyerek 19.892 dolara ulaştı. Bu rakam aslında birçok kişi için ve birçok borsa için rekor demek. Ancak hala 20.000 dolarlık rekor kırılamadı ve ayrıca 20.000 dolar bandında ikinci kez büyük bir reddetme ile karşılaştık.

Bitcoin 20.000 dolardaki reddedilmesi ile 18.000 dolar banından kadar geriledi ve yaklaşık olarak 2.000 dolarlık düşüşü 24 saat içinde yaşamış oldu. Yazının yayına hazırlandığı sırada 18.522 dolardan işlem gören ve toparlanmaya başlayan Bitcoin fiyatı doğal olarak altcoin’leri de etkiledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte analistler bu seviyede Bitcoin’lerini satarak piyasadan çıkan yatırımcıların büyük kayıplara maruz kalacağını ve satın alma fırsatlarını değerlendirerek düşüş dönemlerinde yatırım yapan kişilerin de ralliyi destekleyeceğini düşünüyor.

Ancak bazı isimler Bitcoin’in anlık olarak yaptığı fiyat hareketlerinin endişe verici olduğunu düşünüyor. Çünkü BTC’de anlık olarak 700 dolarlık düşüşler, 800 dolarlık çıkışlar oluyor. Dolayısıyla piyasadaki volatilite bazı kişilerin endişelenmesine sebep oluyor. Ama tecrübeli isimler bu durumların da endişe yaratmaması gerektiğini ve volatiliteyi avantaja çevirmek gerektiğini düşünüyor.

Ethereum ve Ripple

Bitcoin’in aşağı yönlü hareketi en büyük iki kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ve Ripple’ı da (XRP) aşağı çekti. 635 dolara kadar yükselen ETH fiyatı 560 dolar seviyesine kadar gerilerken, 0,67 dolar bandına kadar çıkan XRP 0,57 dolara kadar geriledi.

Aslında dün başarılı bir şekilde başlatılan Ethereum 2.0 güncellemesinin ETH fiyatını desteklemesi ve yukarı seviyeler taşıması bekleniyordu. Ancak Bitcoin’de başlayan düşüş ETH’u da etkiledi ve ETH 2.0 etkilerini henüz fiyat üzerinde göremedik.

Bunların yanı sıra Ripple’ın nispeten diğerlerine göre daha az volatil hareket ettiği görülüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,6039 bandında işlem gören XRP için 0,60 dolar oldukça önemli görülüyor. Bu sebeple XRP’nin önümüzdeki birkaç saatlik işlem aralığının gelecek fiyatlarla ilgili ipucu vermesi bekleniyor.

Altcoin’lerde Kıyım

Bitcoin, Ethereum ve Ripple’da düşüşler yaşanırken altcoin’lerin yükseliş grafiğinde devam etmesi beklenmeyen bir durum olurdu. Grafiklere bakıldığında piyasa hacmi bakımından ilk onda yer alan tüm kriptoların kırmızıda olduğunu görüyoruz.

Bunların arasında Cardano (ADA) %9,26 değer kaybederken Chainlink (LINK) %6,28 ve Bitcoin Cash (BCH) %0,04 düşüş sergiledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar