X

Ethereum (ETH) Fiyatı, ETH 2.0 Gelişmesine Rağmen Neden Çakıldı?

Ethereum fiyatının düşüş sebepleri neler?
17:11
2 Aralık 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum‘un (ETH) fiyatı dün çok sert bir düşüş yaşadı. Herkesin beklediği Ethereum 2.0 gelişmesine rağmen yaşanan bu düşüş ise kripto para yatırımcılarında büyük bir şaşkınlığa yol açtı. Peki ETH fiyatı neden düştü?

Ethereum Fiyatı Sert Düştü

Coinbase kripto para borsası üzerinde tüm zamanların rekorunu kıran Bitcoin, bundan birkaç saat sonra %9 gibi sert bir gerileme yaşadı. Aynı süre zarfında ise Ethereum fiyatının %11 düştüğü ve BTC’ye kıyasla daha sert gerilediği görüldü. Ethereum fiyatındaki bu düşüş ise Ethereum 2.0 gelişmesinden dolayı herkesi şaşırttı.

1 Aralık tarihinde aktif hale getirilen Ethereum Beacon Chain, birçok yatırımcının heyecanla beklediği Ethereum 2.0 için bir geçiş ağı olarak biliniyor. Vitalik Buterin bu gelişmeyi Ethereum ağının kilometre taşlarından birisi olarak nitelendirdi ancak ETH fiyatı buna rağmen çok sert bir şekilde düşmekten kurtulamadı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ethereum

Ethereum’un Düşüş Sebepleri

Ethereum’un yaşadığı sert düşüşün temel sebebi ise kesinlikle Bitcoin fiyatındaki gerileme olarak biliniyor. Normalde saniyede 15 işlem yapma kapasitesine sahip olan ağ, ETH 2.0 sayesinde bunu 100.000’e taşıma ihtimaline sahip. Böylesine büyük bir gelişmenin ise haberin ilk verildiği tarihlerde fiyatlandığı biliniyor.

Yani Ethereum 2.0’ye yönelik alış baskısı, aslında Vitalik Buterin bir ay önce ilk Ethereum 2.0 duyurusunu yaptığında başladı. ETH fiyatı 400 dolar seviyelerindeyken yapılan duyurunun devamında bir anda 600 dolar seviyelerine ulaşılmıştı. Her yükselişin bir düşüşü olduğu biliniyor ve BTC fiyatının etkisinin yanı sıra direkt olarak ETH bazındaki bu gelişme de etkili olmuş olabilir.

Uzun Vadede ETH Fiyatı Nasıl Değişebilir?

Yine de Ethereum’un bir anda %11’lik düşüş yaşaması birçok kripto para yatırımcısını hazırlıksız yakaladı. Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin konu hakkında yaptığı açıklamada ETH 2 Beacon Chain gelişmesinin hayati öneme sahip olduğunu ancak piyasa dinamiklerinin kontrol edilemediğini belirtti.

Ethereum, uzun vadede teknik olarak gelişmeye devam edecek ve neredeyse bütün yatırımcılar bunun farkında. Herkesin yükseliş beklediği anlarda ise balinaların borsalarda “operasyon” yaptıkları yani yüklü satışlar veya short pozisyonlar ile yatırımcıları terse düşürdükleri biliniyor. Bu da Ethereum fiyatındaki düşüşün toplamda üç sebebi olduğunu göstermekte. Bunların ilki BTC düşüşü, ikincisi ETH 2.0 fiyatlanması ve üçüncüsü manipülasyon.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar