X


IMF’den Önemli Bitcoin, Ethereum ve XRP Açıklaması

Bitocin, ETH ve XRP'nin IMF gözündeki durumları ne?
22:41
2 Aralık 2020

Uluslararası Para Fonu (IMF), kısa süre önce yayınladığı bir raporda lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ikinci sıradaki Ethereum (ETH) ve popüler kripto para birimi XRP hakkında önemli tanımlamalarda bulundu. Raporun asıl konusu merkez bankası dijital para birimleri olsa da IMF’nin kripto paralara da değindiği görülüyor.

XRP, ETH ve BTC Resmi Olmayan Para Birimleri

Para hukuku açısından kripto paraları ve CBDC olarak bilinen merkez bankası dijital para birimlerini değerlendiren IMF, ilk üç sıradaki kripto para birimlerini “gayriresmî paralar” olarak tanımladı. Peki bu ne anlama geliyor? IMF’nin tanımına göre resmi paralar sadece bir devlet tarafından desteklenen ve arkasında merkez bankası olan varlıklar için kullanılabilmekte.

9 Temmuz BTC, ETH, XRP, BCH, BSV, ADA, LTC, BNB, CRO, EOS Fiyat Analizi

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yani ABD doları, Euro, Japon yeni gibi para birimleri hem yasalarla hem de arkalarındaki devletlerle korunmakta olup resmi para statüsüne sahip. Bitcoin, Ethereum veya XRP gibi para birimlerinin arkasında ise hiçbir kurumun olmadığı biliniyor. Ripple, XRP’yi piyasaya süren şirket olsa da şu an herhangi bir şirket-ürün bağları bulunmuyor.

IMF’nin Kararı Kripto Paralar İçin Olumlu

Öte yandan itibari para birimlerinin arkasındaki merkez bankası, bununla ilgili bütün kararları almakta. IMF’nin yaptığı bu tanımlama ilk başta kötü gibi gözükse de bunun BTC, ETH ve XRP için kesinlikle olumlu olduğu söylenebilir. Daha önceki yıllarda para birimi olarak bile görünmeyen üç kripto paranın şimdi resmi olmayan para birimleri statüsüne evrilmeleri heyecan vermekte.

IMF, merkez bankası dijital para birimlerinin statüsünün ise henüz belirlenmediğini ve bunun için biraz daha süre gerektiğini vurguladı. Çin’in kendi dijital para birimini geliştirmesi ile bütün dünyada adından söz ettiren CBDC’ler, önümüzdeki 5 yıl içerisinde net bir statüye kavuşabilirler.

Kripto Paraların Statüsü Yine Değişebilir

5 yıllık süre içerisinde XRP, ETH ve BTC gibi kripto para birimlerinin ise “resmi olmayan para birimi” statüsünden kurtulmaları mümkün olabilir.

Aslında kripto para sektörünün bu sene yaşadığı sert yükseliş, IMF de dahil birçok kurumun ve yatırımcının dikkatini çekti. Bitcoin fiyatı 3.700 dolardan 19.900 dolara, XRP fiyatı 0,11 dolardan 0,77 dolara, ETH fiyatı ise 80 dolardan 660 dolara kadar yükselerek 2020 yılının en çok kazandıran sektörünün kripto para sektörü olmasını sağladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar