X


Ripple Tarihinin En Büyük Satışı, XRP Fiyatının Temel Düşüş Sebebi Mi?

McCaleb yine yüklü XRP satışı yaptı!
19:12
2 Aralık 2020

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimi XRP, 0,77 doları gördükten sonra bir daha asla bu seviyelere çıkamadı. Bitcoin fiyatının dalgalanmasından olumsuz etkilenen XRP, BTC yeniden eski seviyelerine yükselse de düştüğü yerden kalkamıyor. Bunun en büyük sebebi ise Ripple kurucularının yaptıkları toplu satışlar olabilir.

XRP Direne Bir Türlü Ulaşamıyor

Top 20 içerisinde hala %159’luk bir yükselişe sahip olan XRP, aslında hala yatırımcıları için karlı bir senaryo ortaya koymakta. 0,77 dolardaki direnci kırmak üzereyken BTC ile beraber düşüşe geçen XRP, görünüşe göre sadece BTC’den değil aynı zamanda Ripple yöneticilerinin işlemlerinden de etkileniyor.

xrp

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Whale Alert tarafından aktarılan tweet’e bakıldığında dün 352 milyon dolarlık XRP’nin transfer edildiği görülüyor. Söz konusu işlemlerin bilinmeyen cüzdanlara yönelik yapılması ise yatırımcıların şüphelerini daha da arttırdı. Ripple’a ait Genesis cüzdanından yapılan transferlerin devamında XRP fiyatının ise 0,64 dolardan 0,60 dolara kadar düştüğü gözlemlendi.

Düşüşün Sebebi Kurucuların XRP Satışı

Bunun yanı sıra fiyatı baskılayan bir diğer unsur ise Ripple kurucularından Jed McCaleb’in Ripple tarihindeki en büyük transferleri ve satışları yapması olarak gözüküyor. XRPL’nin üç kurucusundan birisi olan McCaleb, 3,8 milyardan fazla XRP’ye sahip. Ancak Ripple ile yapılan anlaşma gereğince hepsini bir anda satamıyor.

XRP ağının kurucularından olan McCaleb’in elindeki fonları haftalık ticari hacme göre satabildiği biliniyor. XRP fiyatının ve hacminin rekor kırması ise Jed McCaleb’in elini güçlendirdi. Tanınan isim dün yaklaşık 10 milyon dolarlık XRP’yi tek bir işlemle sattı. Buna ek olarak McCaleb’e yine milyonlarca dolarlık XRP aktarıldığı görülüyor.

Ripple Tarihinde Yapılan En Büyük Satış

Ripple tarihinde McCaleb tarafından yapılan en büyük satış olan 10 milyon dolarlım hamle, yakında daha yüksek satışlarla geride bırakılabilir. XRP fiyatı ise bu esnada her geçen gün direnci kırma şansını kaybediyor. XRP/USD teknik analizine göre fiyatın 0,67 doları, buradan sonra ise 0,77 dolar ile 1 doları kırması gerekiyor. Ancak devamlı olarak manipülasyona maruz kalan XRP fiyatı piyasa yönünü belli edene kadar bu seviyeleri göremeyebilir.

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla da son 24 saat içerisinde %1’lik değer kaybı yaşadı ve 0,62 dolar seviyelerinden işlem görmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar