Bitcoin Gold Nedir?

Bitcoin Gold, "Bitcoin’i tekrar merkezsiz yapın" mottosuyla iddialı bir şekilde kripto para piyasalarında kendine yer buluyor.
23:29
2 Haziran 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin Gold (BTG), 24 Ekim 2017’de 419406 bloğunda meydana gelen Bitcoin hard fork’u sonrası oluşturulan bir kripto paradır. Bitcoin Gold kısa ismiyle BTG, temel olarak Bitcoin’in iş kanıtı (proof of work) algoritmasını SHA-256’dan EquiHash’e değiştirdi. EquiHash aynı zamanda Ethereum, zCash, Zencash ve Hush kripto paraları tarafından kullanılıyor ve grafik kartları (GPU) tarafından kazılıyor. Bu Bitcoin Gold açısından evde yapılacak madenciliğin yaygınlaşması anlamına geliyor.

BTG Nedir?

BTG’nin başındaki isim olarak gösterilen Jack Liao, aynı zamanda LightningASIC şirketinin CEO’su. Hong Kong merkezli şirket çoğunlukla Litecoin kazıyor ve kripto para cihazları üretiyor. Bunların arasında çoklu GPU’lu madencilik ünitesi de var ve şirketin stoğunda bu cihazlardan 913 ünite bulunması elbette tesadüf değil. Yani Bitcoin Gold’un piyasada olması LightningASIC’e 2 açıdan fayda sağlıyor: Şirket hem yeni altcoin’i kendi kaz”abilir hem de madencilere kendi cihazlarını satabilir. Özetle Bitcoin Gold, ticari faydadan da besleniyor. Bunun için Bitcoin Cash örneğine bakabiliriz. BTG’nin BCH’ye kıyasla daha düşük bir değerden işleme başlaması bekleniyordu çünkü BTG madencilerden, şirketlerden ve Core-karşıtı diyebileceğimiz gruptan daha az destek görüyor.

Bitcoin Gold Haberleri

Alınan haberlere göre 2020 yılı için Rus ve Japon madencilerin de sahaya ineceği düşünülürse, Trump’ın seçim mottosu “Make America Great Again”den esinlenen Bitcoin Gold’un mottosu “Make Bitcoin Decentralized Again”in (Bitcoin’i Tekrar Merkezsiz Yapın haberiyle) en azından teoride hayata geçeceği söylenebilir.

Bitcoin Gold Geleceği

Bitcoin Gold’un ilk başta ICO’sunun düzenleneceği duyurulsa da çıkış planı birçok değişikliğe gitti ve takipçilerin kafası oldukça karıştı. Öte yandan piyasanın aslında Bitcoin Gold’a ihtiyacı yok. BTG Bitcoin’in imajından faydalanmayıp bir başka Equihash parası olarak piyasaya sürülseydi muhtemelen kimsenin dikkatini çekmeyecekti. Bitcoin Gold’u kripto para yatırımcıları için ilginç kılan belki de tek sebep Bitcoin sahiplerine ücretsiz dağıtılacak olması. Gelecekte Bitcoin sahipleri Bitcoin Gold’a olumsuz bakar ve hemen satış yaparsa, Bitcoin Gold çok büyük ihtimalle başarısız olacak.

Bitcoin Gold Yorumlar

Bitcoin Gold’un Bitcoin Cash’e göre geliştiriciler açısından ve teknik anlamda daha üstün olduğu şeklinde bir yorum yapılabilir. Bitcoin Cash SegWit yükseltmesine karşı çıkarken Bitcoin Gold SegWit’i benimsiyor. Bu, Bitcoin Gold’un Lightning Network gibi Bitcoin geliştirmelerini kullanabileceği anlamına geliyor. BTG’nin uzun vadede BCH’nin yerini alabileceği düşünülse de Bitcoin’e ciddi bir etkide bulunma ihtimali oldukça düşük görülüyor.

Bitcoin Gold Fiyatı

Yazımızın hazırlandığı sırada 1 Bitcoin Gold 8,362 dolardan işlem görüyor. Bitcoin Gold market cap yani 181 milyon dolarlık piyasa değeriyle BTG coinmarketcap kripto paralar listesinin 52. sırasında yer alıyor. 21 milyon BTG’nin 17,5 milyonu an itibariyle dolaşımda.

Bitcoin Gold Grafik

Aşağıdaki Bitcoin Gold grafiğinden görebileceğiniz gibi BTG kripto para grafik görselinde tüm zamanların rekoru 2017 sonu itibariyle 447 USD olarak kaydedilmiş.

1 Bitcoin Gold Kaç TL

Yazımızın güncellendiği sırada 1 Bitcoin Gold 58,95 TL’den işlem görüyor. Bitcoin Gold market cap yani 1 milyar liralık piyasa değeriyle BTG coinmarketcap kripto paralar listesinin 52. sırasında yer alıyor. 21 milyon BTG’nin 17,5 milyonu an itibariyle dolaşımda.

Bitcoin Gold Nasıl Alınır?

BTG kısaltmasıyla piyasaya sürülen Bitcoin Gold Binance borsasından temin edilebilir. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar