reklamı kapat

2020’nin İlk 5 Ayında 1,4 Milyar Dolarlık Kripto Para Çalındı

2020 yılındaki kripto para vurgunlarının toplam miktarı şimdiden 1,4 milyar dolara ulaştı.
22:00
2 Haziran 2020

Dijital varlık istihbarat ve araştırma firması CipherTrace tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatının arttığı gibi kripto paralarla ilgili hırsızlıkların, hacklenmelerin ve dolandırıcılıkların da sayısında inanılmaz bir artış yaşandı.

2020 Yılında Büyük Kripto Para Vurgunu

CipherTrace’in yayınladığı son rapora göre 2020 yılının ilk 5 ayında yani bugüne kadar olan süreçte 1,4 milyar dolar değerinde kripto para birimi dolandırıcıların, hırsızların ve hackerların eline geçti. 2019 yılının tamamında bu miktarın 4,5 milyar dolar olması, önümüzdeki aylardaki artış ile beraber 2020 yılının daha önceki senenin rekorunu kırabileceğini gösteriyor.

CipherTrace 2020 yılında dikkat çeken bir olayın ise borsada çalışan kişiler tarafından hacklenmelere karışılması olarak niteliyor. Bunun yanı sıra Koronavirüs krizinin de yatırımcıları korkuttuğunu ve birçok dolandırıcının bu hastalığı kullanarak ciddi paralar kazandığını belirten CipherTrace araştırmacıları, bu tip dolandırıcılıkların aslında hala devam ettiğini ifade etmekte.

CipherTrace buna rağmen kara para aklamayı önleme yöntemlerinin işe yaradığını ve bu konuda ciddi bir düşüş yaşandığını belirtti. 2019 yılına kıyasla kripto para borsalarındaki kara para aklama oranının %47 düşüş yaşadığını ifade eden araştırmacılar, regülasyonların artmasının bunun temel nedeni olduğunu ifade etmekteler.

Bunun yanı sıra daha önceki yıllarda hacklenen kripto paraların şimdi harekete geçtiği de görülüyor. Upbit ve Bitfinex hackerları ise bu olayın en güncel örnekleri olarak biliniyor. Kripto para borsalarının da böyle yasa dışı elde edilen fonları tespit edip hesaplarını bloke etmesi, saldırganların sayısını azaltabilir.

Buna rağmen sektör büyüdükçe saldırganların sayısının da artacağı kaçınılmaz bir gerçek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.