X


Dünyada Bir İlk! SIX Borsası, Token’laştırılmış Menkul Kıymetler İçin Lisans Aldı

SIX, dijital menkul kıymetler piyasasını işletmek için İsviçre düzenleyicisinden onay aldı
19:05
10 Eylül 2021

İsviçre borsasının dijital kolu olan SIX borsası, ülkenin regülasyon kurumu FINMA tarafından bugün yapılan bir açıklama ile dijital varlıklar için bir borsa başlatmak ve dijital menkul kıymet saklama işlemleri için önemli bir onay aldığını duyurdu.

SIX Borsası Menkul Kıymetler İçin Lisans Aldı

Onay, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu‘nun Cuma günü yaptığı bir duyuru ile birlikte bildirildi ve firmanın SDX adlı dijital borsasının başlatılmasına yeşil ışık yaktı.

FINMA yetkilileri SIX borsasına verilen onay hakkında bir takım açıklamalarda bulundu ve şöyle söyledi;

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

“Bu yetki, SDX‘in dijital menkul kıymetler için dağıtılmış defter teknolojisine dayalı tamamen düzenlenmiş, entegre bir ticaret, takas ve saklama altyapısı ile yaşamasını sağlıyor. Bu lisanslarla, SDX artık en yüksek İsviçre gözetim ve düzenleme standartlarını sunabiliyor”

SIX borsasının aldığı bu lisans, FINMA tarafından 1 Ağustos Çarşamba günü değişen “dağıtık defter teknolojileri kanunu” çerçevesinde verildi. Öte yandan SIX, 2018’den beri projeyi sürdürüyor ve tokenize edilmiş menkul kıymet ticareti için yeni oluşan piyasada bir yer bulmaya çalışıyor.

“Sermaye Piyasalarının Dijitalleşmesini Ana Akım Haline Getirmede Önemli Bir Kilometre Taşı”

SIX Group‘un küresel borsa başkanı ve firmanın yönetim kurulu üyesi Thomas Zeeb, lisans hakkında yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu;

“Bu, sermaye piyasalarının dijitalleşmesini ana akım haline getirmede önemli bir kilometre taşı, ancak bu sadece bir başlangıç. Geleceğin piyasalarını şekillendirmek için müşterilerimiz, düzenleyiciler ve diğer paydaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

FINMA yaptığı açıklamada, “Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) olarak adlandırılan temele dayalı finansal piyasa altyapılarını işletmek için iki onay verdiğini” söyledi. Özellikle FINMA, SIX Digital Exchange AG’yi merkezi bir menkul kıymet saklama kuruluşu ve SIX’in alt kuruluşu SDX’i Trading AG bir borsa olarak hareket etmesi için yetkilendirdi.

Ayrıca FINMA, İsviçre finans merkezinde, dijital menkul kıymetlerin token şeklinde ticaretini ve bunların entegre yerleşimini kolaylaştıran altyapılar için ilk kez bir lisans verildiğinin de altını çizdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar