X


Cardano (ADA)’da Alonzo Öncesi Sıcak Gelişme! Güncelleme Türkiye Saatiyle Kaçta?

Güncelleme öncesi bugün önemli bir uyarı yapıldı. Alonzo Türkiye saatiyle kaçta olacak?
21:35
10 Eylül 2021

Resmi açıklamaya göre 2 gün sonra yapılacak Alonzo güncellemesi Cardano (ADA) için son derece önem arz ediyor. Ağı akıllı sözleşmeler için uyumlu hale getirecek bu güncelleme ciddi anlamda fiyatlandı ve 12 Eylül’e doğru talebin artması bekleniyor. Bugün Input Output Global, Cardano (ADA)’nun ana cüzdan yazılımı olan Daedalus için güncel sürümü duyurdu.

Daedalus Yeni Sürüm

Alonzo desteğiyle yeni sürümünü yayınlayan Daedalus bugün v4.3.1 versiyonunu duyurdu. ADA iki gün sonra akıllı sözleşmelere artık kapısını açıyor bugün gelen güncellenmiş sürüm ise Alonzo ile uyumlu şekilde yayınlandı. IOG ekibi tarafından yapılan açıklamada bu cüzdan hard fork sonrasını da destekleyecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca yeni sürüm Daedalus yaklaşmakta olan Trezor donanım cüzdanı içinde hazır. Yenilenen versiyonda UX/UI ve performans alanında bazı iyileştirmeler de yapıldı. Piyasa değeri anlamında en büyük PoS ağı olan Cardano artık Alonzo ile birlikte bu algoritmayı kullanan en büyük ağ olacak. Günlük işlem hacmi ortalama 82.000 olan Cardano’nun dApp akınına uğrayarak bu rakamı katlaması bekleniyor. Elbette ağdaki aktifliğin artması ADA fiyatına da pozitif yansıyacak.

Akıllı Sözleşmeler Geliyor

Cardano yetkilileri yaklaşmakta olan Alonzo güncellemesinde sorun yaşamamak için tüm Daedalus kullanıcılarını yeni sürüme geçmeye çağırdı. Global borsaların önemli kısmı gelecek güncellemeyi destekleyecek ancak Daedalus cüzdanını kullananların kesinti veya farklı sorunlar yaşamamak için v4.3.1 versiyonunu kurmaları gerekli.

Alonzo güncellemesi 13 Eylül tarihinde Türkiye saatiyle 00:44’te gelecek. Cardano yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 12 Eylül 21:44 UTC saat dilimine göre hard fork başlayacak. Dün Binance gelecek güncellemenin destekleneceğini duyurdu. Yani Binance kullanıcılarının ekstra bir şey yapması gerekmiyor.

Güncelleme öncesinde birçok blockchain uzmanı Cardano’yu hedef aldı. Sistemin gelecek güncellemelere rağmen yetersiz olacağını savunan uzmanlar blok başına işlem kapasitesini yeterli görmüyor. Hoskinson ise bunun yardımcı uygulamalarla aşılabildiğini savunuyor. Akıllı sözleşmeleri destekleyecek Cardano (ADA) geliştiricilerden Haskell dilinde sözleşme geliştirmelerini isteyecek. Ancak bu durum birçok analiste göre riskli, bu dil çok aktif kullanılmıyor ve karmaşık tüm bu sebeplerden dolayı Ethereum gibi güçlü ağlardan buraya geçişin zor olacağı savunuluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar