X


Dogecoin (DOGE) ve Ripple (XRP): Hangisine Yatırım Yapmak Daha Mantıklı?

Dogecoin ve Ripple uzun zamandır piyasa hacmi sıralamasında mücadele ediyordu. DOGE savaşı kaybetmiş gibi görünüyor.
21:30
29 Temmuz 2021

Kripto para ekosisteminde benimsenme konusunun bir plan dahilinde olmadığı ifade edilebilir. Bitcoin benimsenmesi ve kullanımı günden güne artarken Dogecoin (DOGE) ve Ripple (XRP) gibi kripto para birimlerinde farklı benimsenme anlayışlarının olduğu görülüyor.

Peki, bu farklılıklar arasında DOGE ve XRP nasıl hareket ediyor, bu kripto paralar yatırım yapmaya değer mi?

DOGE Yıllık Kazanç: %6.388

2013 yılında kurucuları tarafından bir şaka olarak yaratılan piyasanın en popüler mem-coin’i aslında piyasadaki en eski kripto paralardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bir şaka coin’i olma özelliğini içinde bulunduğumuz yılda bir kenara bırakan DOGE, geçtiğimiz hafta %8 oranında değer kazandı. Aslında altcoin birimin yıllık yatırım getirisi, yazının yayına hazırlandığı anda %6.388 gibi etkileyici bir rakama ulaştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu noktada kripto para ekosistemini takip eden herkesin farkında olduğu gibi Dogecoin aslında kendisini “Dogefather” ilan eden Elon Musk sayesinde dillere destan bir artış yaşadı. Ancak sosyal medyanın ve popüler isimlerin etkisi hızla kayboldu ve 0,73 dolar ile rekor kıran DOGE fiyatı, son düşüşlerde 0,15 dolara kadar geriledi.

Bunlara ek olarak DOGE‘nin geliştirme faaliyeti de Haziran ayının ilk birkaç haftasında hız kazanmış olsa da, o zamandan beri düşüşte gibi görünüyor. Ayrıca Dogecoin’in uzun vadeli kullanım durumlarının da yatırımlar öncesinde göz önünde bulundurulması gerektiği düşünülüyor.

XRP Hacmi Artıyor

XRP, uzun bir süre 0,5 dolar ile 0,7 dolar arasında korale olduktan sonra son bir hafta içinde yaklaşık olarak %20 artış yaşamış olması yatırımcıları sevindirdi. Bununla birlikte XRP’nin hacmi de son zamanlarda art arda artış kaydetti. Ayrıca XRP geliştirme faaliyetlerinin de son zamanlarda hız kazandığı görülüyor.

Her ne kadar yaklaşık olarak 7 aydır ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yasal mücadelede olsa da Ripple’ın geliştirme adımlarına ara vermemesi ve ilerlemelerini sürdürmesi de dikkat çeken bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Bu noktada Ripple ağının ve XRP token’ın kullanım durumlarının artıyor olması da göz önünde bulundurulması gereken farklı bir faktör.

Dolayısıyla tüm bu verilere bakıldığında XRP yatırımı yapmanın Dogecoin yatırımı yapmaktan daha mantıklı olduğu ifade edilebilir. Buna ek olarak kripto para ekosisteminde şaka coin’lerine karşı büyük bir eleştiri artışı olduğunu ancak uluslararası ödemeler alanına olan ilginin giderek arttığını da akıllarda bulundurmak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar