X


Dogecoin DeFi Alanında: İlk Kez DOGE İle Likidite Sağlayarak Gelir Elde Edilecek!

Elde edilen son bilgilere göre artık Dogecoin (DOGE) kullanıcıları ilk kez likidite sağlayarak gelir elde edebilecek. 
13:32
18 Ocak 2022
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Merkezi olmayan likidite protokolü Thorchain, meme kripto para birimi Dogecoin (DOGE) için destek eklediğini açıkladı. Dolayısıyla artık Dogecoin merkezsiz finans alanına dahil oldu ve kullanıcılar merkezi bir borsaya ihtiyaç duymadan DOGE ve diğer kripto para birimi işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Dogecoin DeFi Alanında

Thorchain, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanıyor ve bu da platformun

Uniswap gibi popüler DEX’lere benzer şekilde çalıştığı anlamına geliyor. Bununla birlikte bu iki platform arasındaki önemli fark, “wrapped Bitcoin” (wBTC) veya “wrapped ETH” (wETH) gibi yapay sentetik varlıklar yerine gerçek kripto para birimlerinin işlemine izin vermesinde yatıyor.

Bunlara ek olarak en önemlisi artık Dogecoin sahipleri ilk kez likidite sağlayarak gelir elde edebilecek. Ayrıca ilk olarak 2018 yılında anonim geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından başlatılan Thorchain, Nisan ayında blok zincirini piyasaya sürdü.

Öte yandan Temmuz ayında Thorchain, bir ay içinde bazı kötü niyetli kişilerin hedefi oldu ve bu da platformun eleştirilemesine sebep oldu. Protokolün yerel token’ı RUNE, saldırılar nedeniyle ciddi bir düşüş yaşadı ancak sonrasında yükselişe geçti.

Buna ek olarak saldırılardan kaynaklanan sorunları azaltmak için ağın geçici olarak durdurulması gerektiği gerçeği de merkezileşme endişelerini artırdı.

Dogecoin İlgi Odağı

Her ne kadar 2021 yılında yaşana ralli sonrasında pek çok popüler isim Dogecoin’in kaybolup gideceğini düşünse de DOGE piyasa değeri bakımından en büyük 11. kripto para konumunda ilerlemeye devam ediyor.

Bunun yanında Tesla da geçen hafta bazı ürünler için Dogecoin ödemelerini kabul edeceğini açıkladı. Tesla’nın Bitcoin ödemelerini durdurmasından sonra DOGE’yi kabul etmesi ise farklı tepkilerin gelmesine sebep oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar