reklamı kapat

Devlet Destekli Kripto Paralar Diğerlerinden Daha Riskli

14:00
9 Nisan 2018

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) yönetim kurulu üyesi Andrea Maechler, özel kripto paraların devlet destekli kripto paralar karşısında daha avantajlı olduğunu söyledi.

Zürih’te konuşan SNB yönetim kurulu üyesi, özel sektör kripto para birimlerinin, ulusal olarak yayımlanan kripto para birimlerinden daha iyi ve daha az riskli olduğunu belirtti. Bunun yanında Maechler, devlet destekli kripto paraların sözde “banka çalışmaları” riskini arttırabileceğini de şu sözlerle açıkladı;

Nakitsiz ödemeler için verimli bir sistem sağlamak için merkez bankalarının çıkaracağı dijital paralara ihtiyaç yoktur. Bunlar herhangi bir avantaj sağlamayacakları gibi finansal istikrarla ilgili hesaplanamaz riskler doğurur.

Merkez Bankaları ise merkezsiz kripto paralarla ilgili sorunlar olduğunu ve geleneksel paranın gerekliliklerini yerine getirmediğini düşünüyor. Maechler de kripto para birimlerinin, paranın gerekliliklerini karşılamadığını ancak uzun vadeli yatırımlar için istikrarlı bir araç olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Maechler, Blockchain’in dağıtılmış defter teknolojisinin, maliyetleri düşürme ve uluslararası para transferleri alanında şeffaflığı arttırma potansiyeline sahip olduğunu da kabul ediyor. Ancak veri güvenliği açısından “gerçek zamanlı brüt ödeme” sisteminin gerekliliklerini karşılamadığını da ekliyor.

Maechler’in devlet destekli kripto paralar hakkındaki olumsuz tavrı, tüm dünyadaki merkez bankalarının araştırmalarının tem tersi yönünde. Örneğin Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde kendi kripto parasını çıkarmayı düşündüğünü açıklamıştı. Mart ayında da Çin Merkez Bankası devlet destekli kripto paraya yeşil ışık yakmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun

ETİKETLER