reklamı kapat

En İyi Üniversiteler Blockchain ve Kripto Para Derslerine Başlıyor!

13:00
9 Nisan 2018

Dünya’nın sayılı üniversiteleri de artık dijital çağın farkına varmış olmalılar ki “Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojileri” alanında öğrencilerine yeni dersler açarak dijital finansal teknolojiler vagonuna atlıyorlar.

Özel girişimlerin haricinde kurumsal şirketlerden de gelmeye başlayan talepler neticesinde artık üniversitelerin yüksek lisans derecesinde daha fazla dijital para dersleri verilecek. Pensilvanya’daki Wharton Üniversitesi profesörü Kevin Werbach, 2018 güz döneminde “Blockchain, Kripto Para ve Dağıtık Defter Teknolojileri” adlı bir ders vermeye başlayacak.

Werbach CNBC’ye yaptığı açıklama;

“Bu alanda birşeyler öğretmek için kritik bir kitlenin olduğu dönemdeyiz. Bu yeni teknolojinin ve kripto paraların gelecekte iş dünyasında gerçek bir alan olacağı öngörülebilir. Bundan 5 yıl sonra en büyük üniversitelerin hepsi bu alanda dersler vermeye başlayacak” dedi.

Standford Bussines School ise Mayıs 2018’de “Kripto Para” adlı bir ders açmaya hazırlanıyor. Üniversite’nin 2. sınıf öğrencisi Itamar Orr, bu gelişmenin okul bittikten sonra ki iş arayışlarında kendilerine oldukça yardımcı olacağını ifade etti;

“Pek çoğumuz işimiz gereği gelecekte Blockchain konusunda konuşmak zorunda kalacağız. Şimdiden bu konu hakkında bilgi sahibi olmak çok güzel. Bu iş hayatımızda bize alet çantamızdaki fazladan bir çekiç gibi fayda sağlayacak” diyor.

Pitchbook’a göre Blockchain girişimlerine yapılan yatırımlar 2016 yılına oranla 2017 yılında %88’lik bir artış yaşaayrak 911 milyon dolara ulaştı. Girişim şirketlerinin pek çoğu günümüzde Blockchain ve kripto paralar hakkında bilgi sahibi olan çalışanlar arıyor.

Ripple Yönetim Kurulu üyesi, Standford Üniversitesi profesörü Susan Athey, 2017 yılında Bitcoin’deki artışlarla birlikte gençlerin de bu alana yönelimi arttığını bildirdi.

Fiyatların bu kadar dalgalanması herkesi etkiledi. Peki bu nasıl oldu dersiniz? Birileri ya çok zengin oldu yada kaybetti. Bu nedenle insanlar birşeyler öğrenmeye anlamaya gayret ediyor.

Georgetown Üniversitesi ve Nasdaq’ın eski yöneticilerinden John Jacobs Wall Street’teki işverenlerin kriterlerine “iyi derecede kripto para bilgisi” kriterini eklemeleri gerektiğini söyledi. Blockchain teknolojisinin nasıl hayatımıza uygulacağını bilen insanlara ihtiyacımız var.

Milyarder iş adamları Bitcoin’i işe yaramaz olarak nitelendirse de Jacobs üniversitelerin bu konudaki girişimlerinin öğrencileri geleceğe hazırlayacağını ifade etti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun