reklamı kapat

Dev Firmadan “Gizli” Bitcoin (BTC) Hazırlığı!

Grayscale'in Bitcoin alımları neye işaret ediyor?
19:35
28 Eylül 2020

Kripto para sektörünün en büyük yatırım fonlarından birisi olan Grayscale, kesinlikle sahip olduğu kripto para fonları ile sektörü değiştirebilecek güce sahip. Bir süredir BTC alımı yapmadığı düşünülen Grayscale’in yayınladığı yeni veriler ise dev kurumun gizliden gizliye BTC yatırımını arttırdığını ortaya çıkardı.

Grayscale’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre şirketin Bitcoin fonu geçtiğimiz haftadan bu yana önemli bir büyüme yakaladı ve 17.100 BTC daha fona eklendi. Bu da yaklaşık olarak 186 milyon dolarlık önemli bir artış anlamına geliyor.

Bitcoin Fonuna 180 Milyon Dolarlık Takviye Yapıldı

GBTC Bitcoin Trust isimli Bitcoin yatırım fonu da 2013 yılındaki kuruluşundan sonra yeni bir rekor kırarak 450.000 BTC’ye yani yaklaşık 4,7 milyar dolarlık toplam piyasa değerine ulaştı. Bu da sirkülasyondaki BTC miktarının yaklaşık olarak %2,5’una denk geliyor.

Peki Grayscale’in gizliden gizliye Bitcoin alması tam olarak ne anlama geliyor? Aslında bu alımları yapan tam olarak Grayscale değil. Grayscale direkt olarak kurumsal yatırımcılara kripto para alım hizmeti sunuyor. Yatırımcılar Grayscale’in sunduğu kripto para türev ürünlerini alarak doğrudan kripto para yatırımı yapabilmekte. Yani Grayscale tarafından alınan her bir BTC ve kripto para aslında Wall Street’in ilgisini temsil etmekte.


Bitcoin fiyatının kurumsal yatırımcılara oldukça bağımlı olduğu düşünülecek olursa da Grayscale’in alımlarının artması, BTC fiyatının da artması şeklinde yorumlanabilir. Grayscale’in aşağıda da görülen bütün kripto para fonlarının toplamının 6 milyar dolara yaklaşması ise değişimin çoktan başladığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.