X

Polka Dot Nereden Alınır?

Polkadot projesi ve DOT Coin nedir?
19:23
28 Eylül 2020

Polkadot, Web3 Foundation tarafından kurulan açık kaynaklı bir kripto para projesidir. Web3 Foundation direkt olarak kullanıcıların merkeziyetsiz web hizmetinden daha rahat ve sorunsuz bir şekilde faydalanabilmesini sağlayan bir kurum olup, Polkadot’un merkeziyetsiz finans dünyasının yanı sıra merkeziyetsiz web ile olan bağı da buradan gelmektedir. Blockchain tabanlı bir ağ olan Polkadot, paylaşımlı bir protokol kullanır. DOT isimli kripto para biriminin ise bu ağ içerisinde üç farklı görevi bulunur ve bunların birisi yönetim, diğeri Staking üçüncüsü ise Bonding olarak ifade edilmektedir.

Polkadot Coin aslında uzunca bir süreden beri piyasada olsa da bunun ana ağına yeni geçmesi ve “yeni DOT Coin” düzenini kurması kesinlikle top 10 içerisine girilmesinde etkili oldu. Polkadot Coin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle en büyük 7. kripto para birimi konumunda.

Peki Polka Dot coin aslında nedir ve DOT Coin’in böylesine hızlı bir artış yaşamasının sebepleri neler?

Polka Dot Coin Nedir?

Polka Dot Coin’in daha net anlaşılması için bunun temel alındığı ağın özelliklerinin incelenmesi gerekiyor. Polkadot ağı, direkt olarak kontrolün kullanıcılarda olduğu merkeziyetsiz bir web oluşturmayı hedefliyor. Özel ve genel ağları, konsorsiyum ağlarını, izinsiz ağları, Oracle platformlarını ve gelecekteki teknolojileri birbirine bağlamak isteyen Polkadot ağı bağımsız blockchain ağları ile yeni bir internet oluşturmayı amaçlamakta.

Polkadot projesi bu sayede merkeziyetsiz uygulamaların, hizmetlerin ve kurumların daha yaygın bir hal alacağını düşünen Gavin Wood yani Ethereum kurucu ortağı tarafından hayata geçirildi. Polkadot’un Substrate isimli bir ağı bulunuyor ve birçok proje aynı Ethereum ağında olduğu gibi bunu taban alarak geliştiriliyor. DOT kripto para birimi ise bütün ağdaki işlem ücretleri ve bunun gibi etkinlikler için kullanılıyor.

Polka Dot Coin Yorum

Polka Dot Coin yorumlarına bakıldığında aslında bunun geleceğin Ethereum’u olduğu söylenmekte. Piyasaya sürüldüğünde en büyük 5. kripto para birimi sıralamasına kadar yükselen DOT Coin’in birçok yeni projeye ev sahipliği yaptığı da biliniyor. Kusama, Robonomics ve StaFi gibi birçok yeni DeFi tabanlı projenin Polkadot’un Substrate ağı tabanlı olması da Polka Dot Coin yorumlarının pozitif olmasını sağlamakta.

DOT Coin sahipleri istedikleri durumda bunlarla Staking yapabilirken istedikleri durumda sahip oldukları token miktarı kadar oy kullanıp ağın değişimlerine katkı sağlayabilmekte. Bu da DOT coin sahibi olanların ağ için eşsiz bir konumda olmasını sağlamakta. Peki DOT Coin nasıl alınır?

DOT, dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Binance üzerinden alınabilmekte.

Polka Dot Coin Nasıl Alınır

DOT Binance üzerinden aşağıdaki birkaç adımı takip ederek kolaylıkla satın alınabilir:

  • DOT satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından Tether’i yani USDT’yi işaretleyin.
  • USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyin “Klasik” sekmesine tıklayın.
  • Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna DOT yazın ve altta açılan DOT/USDT çiftini seçin.
  • Daha sonra ortadaki “DOT AL” sekmesine gelip, almak istediğiniz miktarı girin.
  • İstediğiniz miktarı girin ve işleme onay vererek DOT alma işlemini tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar