X

DeFi Sektörünün Toplam Değeri 11 Milyar Dolara Ulaştı!

DeFi uygulamalarının toplam değeri 11 milyar doları gördü.
18:41
28 Eylül 2020

Uzun süredir kripto para sektörünün ayrılmaz bir parçası olan DeFi yani merkezsiz finans uygulamalarının toplam değeri resmen 11 milyar dolara ulaştı. Bu, toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP’nin toplam piyasa değerinden bile fazla değere ulaşıldığını gösteriyor.

Lider DeFi Projesi: Uniswap

Peki DeFi furyasının şu an en değerli kripto para projeleri hangileri? Kilitli olan token’ların toplam değerine bakıldığında Uniswap’ın Eylül ayında %75 artış ile 2 milyar doların üstüne çıktığı görülüyor. Bunun devamında sektörün en eski DeFi projesi Maker yer alıyor. MKR da %32’lik artış ile 1,95 milyar dolar seviyesinde yer alıyor.

Maker’ın hemen arkasında Eylül ayında %1 gerileme yaşayan Aave bulunuyor ve en büyük üçüncü DeFi projesinin 1,51 milyar dolarlık kilitli token’a sahip olduğu görülüyor. Dördüncü sırada 1,26 milyar dolarlık toplam değer ile Curve yer alırken, beşinci sırada 950 milyon dolar ile WBTC bulunuyor. Altıncı sırada kilitli toplam token değeri 878 milyon dolar olan Compound bulunurken bunun hemen arkasında birçok DeFi yatırımcısının adını duyduğu Yearn Finance bulunuyor.

773 milyon dolarlık değere sahip YFI sonrasında 623 milyon dolarlık kilitli token değeri ile Synthetix, onun devamında 474 milyon dolarlık kilitli token değeri ile Balancer ve son olarak da 372 milyon dolar ile SushiSwap bulunuyor. DeFi sektörü yakın zamanda sert bir düşüş yaşasa da 11 milyar dolara ulaşılması kesinlikle yükselişin yeniden başladığını gösteriyor. Kripto para sektörü de genel olarak bu yükselişten etkilenip “yeşil bir görüntü” alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar